Krizėms vejant viena kitą, jų priešakyje – pareigūnai

Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos (LTPF) atstovai (Loreta Soščekienė, Roma Katinienė, Evaldas Norkūnas ir Irmantas Ivanauskas) dalyvavo Kišiniove, Moldovoje, Europos policijos sąjungos  (EPU) konferencijoje „Nuo vienos krizės prie kitos“.

Renginyje dalyvavusios Europos šalių policijos pareigūnams atstovaujančios profesinės sąjungos pristatė policijos veiklą ir neeilinius iššūkius, su kuriais pastaraisiais metais susidūrė pareigūnai dėl viena po kitos sekusių krizių regione. Tarp užsienio delegacijų – ir kolegos iš Ukrainos. Jie neabejotinai susiduria su viena sudėtingiausių krizių savo teritorijoje – Rusijos sukeltu karu.

Kaip teigė Ukrainos policijos profesinės sąjungos pirmininkas Igor Poplavsky, dar visai neseniai jie rūpinosi įprastais dalykais – pareigūnų finansinio saugumo lygiu ir socialine apsauga, socialinio dialogo stoviu ir santykiais su darbdaviu. Vis tik 2022 m. vasario 24 d. viskas pasikeitė – Rusija užpuolė Ukrainą.

Jungtinių Tautų Organizacija renka informaciją apie civilių aukas, tarp jų vaikus, bet į jos statistiką įtraukiama tik iki galo patvirtinti, identifikuoti atvejai. Deja, anot ekspertų, vien Mariupolyje galimai žuvo daugiau nei 20 tūkst. žmonių. Policijos darbuotojai Ukrainoje taip pat žūsta, yra sužeidžiami, dingsta arba patenka į rusų nelaisvę. Ši statistika kyla kasdien.

Štai tokiomis aplinkybėmis dirba Ukrainos policijos pareigūnai ir darbuotojai.

„Mūsų pareigūnai Lietuvoje susiduria su nemažais iššūkiais. Vis tik trys neeilinės krizės per dvejus metus – daug. Vis dėlto nesilyginame su siaubingomis aplinkybėmis, kuriomis dirba Ukrainos policijos pareigūnai. Dėl to stengiamės padėti, kuo galime. Pavyzdžiui, įgyvendinome paramos akciją ir Lietuvos policijos profesinės sąjunga į Ukrainą nugabeno surinktą didelę siuntą vaistų, tvarsčių, termo drabužių, neperšaunamų liemenių… Svarbu, kad nepamirštume, jog karas Ukrainoje taip pat yra ir mūsų problema“, – akcentuoja LTPF pirmininkė Loreta Soščekienė.

Po I. Poplavsky pranešimo parodytas neilgas dokumentinis filmas apie Ukrainos pareigūnus ir su kuo jiems tenka susidurti šiuo sudėtingu metu. Šūviai, sprogimai, degantys pastatai, kolegų praradimai – visa tai tapo nemalonia, bet nestebinančia tarnybos dalimi.

Olena Magliovana – policijos pareigūnė iš Irpin miesto per pirmą Rusijos agresijos mėnesį prarado tris iš artimiausių žmonių. Visgi ji pabrėžia, kad ukrainiečiams netenkant artimųjų, namų, įprasto gyvenimo, jie vis vien stengiasi vieni kitus paremti.

Vyacheslav Tsilurik, Borodiankos policijos vadas, prisimena daugybę civilių aukų, rastų grįžus į atsiimtą teritoriją, kur net nebuvo jokios karinės struktūros ar dislokuojamų pajėgų. „Tie nežmonės sušaudė ištisas šeimas <…> Kaip policijai reaguoti į apšaudomas iš okupuotos teritorijos bandančių evakuotis civilių mašinas? Ką daryti, kai matai apšaudomus automobilius su užrašu „Vaikai“ <…> Kokiais įstatymais turėtume vadovautis?“ – žiaurią karo patirtį prisimena Tsilurik.

Yurii Mykitenko yra pareigūnas, buvęs rusų nelaisvėje. Dvivietėje kameroje – keturiolika žmonių. Ir policijos pareigūnus rusai okupantai itin „mėgsta“. Pasak jo, žiaurus mušimas tapo jų kiekvieno vakaro tradicija, kankinimai – ne naujiena.

Daugiau apie Ukrainos policijos pareigūnų patirtis tiesiai iš jų lūpų galite išgirsti šiame video.

Susiję straipsniai

Naujausi straipsniai
Užkrauti daugiau