Pasieniečiai tapo neteisėtų migrantų, politikų ir visuomeninių organizacijų įkaitais

Nacionalinė pasienio pareigūnų profesinė sąjunga sako, kad neleis, jog pareigūnai būtų nepelnytai kaltinami ir baudžiami už situaciją, kurią sukūrė patys politikai.

Pasak šios profesinės sąjungos pirmininko Rimanto Liepos, neteisėti migrantai, į Lietuvą atkeliavę neteisėtai kirsdami Baltarusijos Lietuvos sieną dar vasarą, lietuvių žvilgsniams nukrypus į karą Ukrainoje ir į pabėgėlius iš ten, pasigenda dėmesio ir visais įmanomais būdais siekia jį susigrąžinti pasitelkdami šantažą, surežisuodami ir tyčia sukeldami konfliktus, imituodami nederamą elgesį jų atžvilgiu. Prie šio šou mielai prisijungia įvairūs politikai ir visuomenininkai, o pareigūnų atžvilgiu skrieja kaltinimai, kad šie pažeidinėja migrantų teises, nesuteikia jiems tinkamų sąlygų gyventi, netinkamai maitina, kankina ar kitaip pažeidinėja jų žmogaus teises.

Anot Nacionalinės pasienio pareigūnų profesinės sąjungos pirmininko Rimanto Liepos, viešojoje erdvėje pasirodęs siužetas iš Medininkų Užsieniečių registracijos centro su pusnuogėmis prieglobsčio prašytojomis iš Afrikos žemyno, su kuriomis neva nederamai elgiasi pareigūnai, vienas pavyzdžių.

Pasak R. Liepos, liūdniausia, kad stebima tendencija, jog kai kurie neteisėtai į mūsų šalį prasibrovę „svečiai“ ne tik tyčiojasi iš pareigūnų, bet įtikina ir politikus, kurie, pamiršę, jog įstatymus dėl nelegalių migrantų atstūmimo politikos, jų apgyvendinimo ir kt.,  patys ir priėmė, beda pirštu į Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnus, tarsi dėl visų, su neteisėtais migrantais susijusių, problemų būtų kalti būtent jie.

„Darosi nebe juokinga. Pareigūnams daromas labai didelis spaudimas iš nevyriausybinių  organizacijų, Seimo kontrolierių, Seimo narių ir dėl apgyvendinimo sąlygų, ir dėl kitų, su nelegaliais migrantais susijusių, dalykų. Pareigūnai su nerimu eina į tarnybą, nes kilus bet kokiems neramumams Užsieniečių registracijos centruose, kai kurie politikai ragina pradėti pareigūnų atžvilgiu tyrimus, taip pat ir dėl perteklinės jėgos naudojimo“ – sako Nacionalinės pasienio pareigūnų profesinės sąjungos pirmininkas.

Prie nepasitikėjimo valstybe prisideda ir kai kurie politikai, kurie vėl ir vėl rengia vizitus, patikrinimus ir ataskaitas apie žmogaus teisių pažeidimus, jiems, pasak Nacionalinės pasienio pareigūnų profesinės sąjungos pirmininko, ir norime pasakyti, jog tikriausiai ponai pamiršo, jog migracijos politikos klausimai, taip pat ir kur apgyvendinti neteisėtus migrantus, kokias sąlygas suteikti, kiek laiko juos laikyti centruose ir kiek lėšų skirti šių centrų išlaikymui – ne Valstybės sienos apsaugos tarnybos prerogatyva, sprendimus priima Vyriausybė, Ministerijos ir Seimas, tad tie politikai, kurie rengia patikrinimus Užsieniečių registracijos centruose, mojuodami nepalankiomis ataskaitomis, realiai, vertina savo pačių darbą ir rašo pažymį sau.

„Keistai atrodo, kai Seimo kontrolierius ar Seimo nariai atvažiuoja tikrinti sąlygų Kybartų pataisos namuose, nors priimant sprendimą ten apgyvendinti migrantus turėjo būti žinoma ne tik kiek žmonių ten galima sutalpinti, bet ir kokios ten sąlygos gyventi, kokius darbus reikėtų atlikti, norint pataisos namų patalpas pritaikyti neteisėtiems migrantams. Iš praėjusių metų pabaigoje paskirtos naujos Seimo kontrolierių įstaigos vadovės tikimės racionalesnių sprendimų ar šaltesnio proto“, – kalbėjo R. Liepa.

Pasak profsąjungos pirmininko, gausu nevyriausybinių organizacijų, kurios ne tik teikia pagalbą daiktais, bet, pasitaiko atvejų, kai neteisėtiems migrantams bando paaiškinti jų teisinę padėtį Lietuvoje, net neturėdami su teise nieko bendra, negalvodami apie pasekmes, kad nepamatuotai suteikus „svečiams“ kokių vilčių, kalbant apie galimus jų teisių pažeidimus, įžiebiamas laužas.

Jungtinės Tautos net atsiuntė savo atstovus, kad nuolat stebėtų Lietuvos pasieniečių veiksmus sprendžiant neteisėtos migracijos krizę ir užkardytų galimai jų neteisėtus veiksmus migrantų atžvilgiu, t. y.  su kiekvienu nauju skundu, pareigūnas yra traktuojamas kaip potencialus pažeidėjas arba nusikaltėlis žmogiškumui. Tačiau patys pareigūnai ar jų kolegos keturkojai susiduria su migrantų nuolatiniais išpuoliais jų apgyvendinimo vietose – mėto į pareigūnus kas po ranka pakliūva net ir maistą, jie įžeidinėjami ir vadinami rasistais, grasinama, jie nuolat provokuojami panaudoti specialiąsias priemones ar jėgą, kai atsisakoma paklusti jų teisėtiems reikalavimams, bandoma jiems fiziškai pasipriešinti ir pan.

„Tai iš esmės ydingas požiūris. Negalima sakyti, jog pareigūnas pažeidėjas vien dėl to, kad vykdo politikų priimtus, galiojančius įstatymus. Ir jei politikai jau taip ieško nusikaltusiųjų ar tų, kurie neva netinkamai tvarkosi su neteisėtos migracijos krize, pirmiausia turėtų atsigręžti patys į save, nes neteisėtus migrantus į pataisos namus, Užsieniečių registracijos centrus „sukišo“ patys, spausdami balsavimo mygtuką ar keldami ranką“, – sako R. Liepa.

Anot R. Liepos, norėtųsi, kad valstybė nepasiduotų reitingų siekiančių politikų ir kai kurių nevyriausybininkų provokacijoms, ir užtikrintų, jog, pareigas ir įstatymus vykdantys, pareigūnai būtų apginti.

„Šiandien pareigūnams labai trūksta paramos ir užtikrinimo, jog sąžiningai atlikdami pareigas vėliau nebus dėl to kaltinami“, – sako Nacionalinės pasienio pareigūnų profesinės sąjungos pirmininkas.

R.Liepos nuomone,  kaltinant pareigūnus ir valstybę vykdant kažkokią neteisėtą veiklą, kaip tai daro įvairios nevyriausybinės organizacijos ir kai kurie politikai, formuojama opinija, jog būtent pareigūnai kažką pažeidinėja, o Europos Sąjungos valstybėje elgiamasi ne taip kaip dera.

„Tokia retorika labai pasitarnauja mums nedraugiškiems režimams, kurie ir siekia destabilizuoti padėtį, skaldyti visuomenę ir sėti nepasitikėjimą valstybe bei jos pareigūnais“, – įspėja R. Liepa.

Pasak pasieniečių profesinės sąjungos pirmininko, neteisėti migrantai yra puiki terpė sėti per įvairias informacines priemones nepasitikėjimą pareigūnais, ir jau dabar pastebima ženklų, jog neramumai ir riaušės migrantų stovyklose galimai ne atsitiktinės, todėl negalime būti tikri, jog šie užsieniečiai ar kai kurie jų, nevykdo jiems suformuotų nedraugiškų valstybių uždavinių.

Nelegalūs migrantai, anot R.Liepos, stebisi, kodėl lietuviai taip noriai priima nuo karo bėgančius ukrainiečius ir tuo atvirai piktinasi.

„Ukrainiečiai bėga nuo karo, o dauguma Užsieniečių registracijos centruose esančiųjų su tokia ar kita realia grėsme  nesusidūrė. Daugumai jų priimti neigiami  Migracijos departamento sprendimai. Ukrainiečiai kantriai stovėjo eilėse pasienyje, laukdami kol bus įleisti į kitą šalį, neslėpdami savo tapatybių ir bendradarbiaudami su pasieniečiais, negriovė, nelaužė valstybės sienos, nemėtė akmenų ir butelių į pareigūnus, neniekina teikiamos paramos ir duodamo maisto“, – pateikė palyginimą R.Liepa.

Pasak R.Liepos, perskaičius Seimo Žmogaus teisių komiteto nario Vytauto Bako reakciją į situaciją Medininkuose, jog „akivaizdu, kad vidaus reikalų ministerija nesusitvarko su migrantų krize, daro gėdą Lietuvai“, profesinės sąjungos nuomone, daro gėdą pačiam politikui. Todėl nenuostabu, kad kartu su kitu šio komiteto nariu į Medininkuose esantį Užsieniečių registracijos centrą, eilinio patikrinimo, ketina atvykti simboliškai Melagių ir kvailių dieną – balandžio 1-ąją.

„Su nekantrumu laukiame jų ataskaitos, o pareigūnams norime pasakyti, kad tiek mūsų profesinė sąjunga, tiek didžiausias pareigūnų susivienijimas – Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacija stebi įvykius ir tikrai nepaliks pareigūnų, jei jiems bus pradėti tyrimai. Linkime pareigūnams stiprybės, politikams – pasitikėjimo pareigūnais ir atidos priimant įstatymus“, – sakė Nacionalinės pasienio pareigūnų profesinės sąjungos pirmininkas.

 

2022-03-31
Profsąjungų centro informacija

Susiję straipsniai

Naujausi straipsniai
Load More