LTPF: Bausmių vykdymo sistemos reforma norimo proveržio neatneš

LTPF pirmininkė Loreta Soščekienė

Šiandien vykusioje Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos (LTPF) spaudos konferencijoje įvardytos priežastys, kodėl Teisingumo ministerijos siūloma bausmių vykdymo sistemos reforma pakenks, o ne padės sistemai.

Spaudos konferencijoje dalyvavo LTPF pirmininkė Loreta Soščekienė, Vilniaus pataisos namų profesinės sąjungos vadovas Darius Čekavičius ir Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos vadovas Kęstutis Pauliukas.

Matome daugybę neatitikimų

„Pareigūnų profesinės sąjungos nėra prieš pokyčius, bet įgriso skubotų ir su darbuotojais neišanalizuotų refomų „tradicija“ vidaus reikalų sistemoje. Toks vaizdas, kad kiekvienos valdžios garbės reikalas viską versti žemyn galva, nors suvokimo, kaip kas veikia ir prie ko tai gali privesti, nebūtinai yra. Žinoma, tai būtų galima išspręsti realiai įgyvendinant socialinį dialogą su pareigūnams atstovaujančiomis profesinėmis sąjungomis, bet, deja, formalumų lygio dar daug kur neišaugome“, – sistemines ydas kritikuoja L. Soščekienė.

Bausmių vykdymo sistemos pareigūnai išskiria penkias esmines reformos blogybes:

  • reforma grindžiama netikslia informacija;
  • mažai dėmesio skiriama darbuotojų darbo sąlygų gerinimui ir atlyginimų kėlimui, nors tai – esminės sistemos problemos;
  • pasiūlyme nekalbama apie priemones, kurias įgyvendinus nebereikėtų mokėti kompensacijų nuteistiesiems;
  • rengiant reformą tinkamai neįtraukti darbuotojų atstovai ir nevyko konstruktyvus socialinis dialogas;
  • nėra pateiktos ilgalaikės bausmių vykdymo sistemos tobulinimo strategijos.

„Pradėkime nuo to, kad namas pradėtas statyti ant klibančių pamatų. Dalis svarbios informacijos, kuria rėmėsi Teisingumo ministerija rengdama reformą, paprasčiausiai klaidinga”, – akcentuoja D. Čekavičius.

Anot jo, tai iliustruojančių pavyzdžių netrūksta. TM siūlomos bausmių vykdymo reformos pristatyme teigiama, kad dabar bausmių vykdymo sistemoje 1 darbuotojui tenka 100 nuteistųjų. Jei taip būtų, tai, žinant, kad dabar realiai laisvės atėmimo bausmę atlieka apie 5300 nuteistųjų,  padalinus šį skaičių iš 100 gautume, jog bausmių vykdymo sistemoje dirba 53 darbuotojai (beje, šiuo metu darbuotojų yra apie 3500).

Toliau – kalbant apie nuteistųjų, atliekančių laisvės atėmimo bausmę pataisos įstaigose, išlaikymą, TM į statistiką dar įskaičiuoja Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo, neveikiančio jau 2,5 metų, išlaikymo kaštus. Be to, vienur pateikiami duomenys, kad maksimalus nuteistojo išlaikymo rodiklis yra 201 euras, o kitur – 121 euras.

„Dar paminėčiau, kad kalbant apie darbuotojų atlyginimus, Teisingumo ministerija kritikuoja, kad už tą patį darbą mokami skirtingi atlyginimai. Mūsų galva tai rodo nesusivokimą situacijoje – visiškai nesuprantama, kodėl norima lyginti pataisos įstaigose, Kalėjimų departamento Mokymo centre, Kalėjimų departamente, Lietuvos probacijos tarnyboje ar Laisvės atėmimo ligoninėje dirbančių darbuotojų atlyginimus bei teigti, kad šie žmonės atlieka tas pačias funkcijas“, – stebisi D. Čekavičius.

LTPF atstovai taip pat pabrėžia, kad daug kas iš to, ką siūlo Teisingumo ministerija, jau ir taip vyksta be jokių reformų bei vertina kaip nelogišką išteklių, taip reikalingų šiai sistemai, naudojimą.

Pareigūnai – antrame plane

Anot K. Pauliuko, tokia reforma, kokia siūloma, ne padėtų, o tik paaštrintų ir taip vieną didžiausių problemų – bausmių vykdymo sistemos pareigūnų trūkumą.

„Įvykdžius tokią reformą, prarastume didžiausią darbo patirtį turinčius darbuotojus, o patrauklių sąlygų, kad būtų pritraukta pakankamai naujų darbuotojų, suteikti nenumatoma. Ministerijoje nesuprantama, kad be pareigūnų sistema apskritai neveiks, tačiau jų darbo sąlygoms ir atlyginimų kėlimui beveik neskiriama dėmesio. Toks požiūris netvarus – bausmių vykdymo sistema laikosi ne ant ko kito, o darbuotojų pečių“, – teigia Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos vadovas.

Deja, apie jokius papildomus asignavimus bausmių vykdymo sistemai neužsimenama; planuojama mažinti darbuotojų, atliekančių administracines funkcijas, skaičių, bet nepaaiškinama, kas tada tas funkcijas turės atlikti; darbo užmokestį ketinama kelti TIK pirminės grandies pareigūnams, be to, nors kartojama apie pataisos pareigūnų profesijos patrauklumo didinimą, bet taip ir nepasakoma, kaip tai bus padaryta. „Tik aiškiai ne per padorų atlyginimą ir orias darbo sąlygas“, – ironizuoja L. Soščekienė.

 

2021-11-26
LTPF informacija

Susiję straipsniai

Naujausi straipsniai
Load More