Gegužės 13 d., Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos (LTPF) atstovai susitiko su Lietuvos policijos generaliniu komisaru Arūnu Paulausku ir jo pavaduotoju Renaldu Žekoniu. Susitikime buvo atsakyta į pareigūnų klausimus, pasidalinta mintimis dėl policijos tobulinimo ir problemų sprendimo.
„Mūsų siekis – pareigūnų gerovė. Būtų gerai, jeigu pareigūnai jaustų suinteresuotumą dirbti kuo ilgiau, o jų pensija išėjus iš tarnybos siektų 70 proc. buvusio atlyginimo“, – sakė Lietuvos policijos generalinis komisaras Arūnas Paulauskas.
Kadangi vienas dažniausiai pasitaikančių klausimų – atlyginimai ir jų kėlimo perspektyvos, Lietuvos policijos generalinis komisaras sakė, kad šių metų pradžioje koeficientai buvo pakelti visiems pareigūnams, tačiau užtikrino, kad jeigu atsirastų lėšų darbo užmokesčio eilutėje – jos nebūtų „marinuojamos“, o taip pat kaip metų pradžioje – dar būtų kilsteltas koeficientas, nes policijos pareigūnų atlyginimai vis dar nepasiekė vidutinio darbo užmokesčio, todėl Policijos vadovai atsargiai viliasi, jog viduryje metų perskirstant valstybės biudžetą – viešasis saugumas neliks nuošalyje.
Generalinio komisaro pavaduotojas Renaldas Žekonis papildė, jog apie pareigūnų atlyginimo perspektyvas bus galima kalbėti tuomet, kai jau bus sudėliotas ateinančių metų policijos biudžetas. „Negalime planuoti, kol nežinome skaičių“, – sakė jis.
Kalbėdamas apie policininko profesijos patrauklumą, Lietuvos policijos generalinis komisaras sakė, kad kaip žavėtų profesija, dažnai nusveria realybė, dėl to dalis jaunų žmonių meta tarnybą ir eina dirbti darbo, kuris leidžia gyventi oriau, ir patvirtino, jog pareigūnų nekomplektas didėja.
LTPF profesinių sąjungų atstovai klausė, ar policijos rėmėjų pasitelkimas nėra skylių kamšymas ir išsakė vertingų pastabų šiuo klausimu. Policijos vadovai patikino, kad skylių rėmėjais nekamšo, o išgirdę išsakytas pastabas ir problemas, pažadėjo jas įvertinti. Policijos vadovybė akcentavo, jog policijos pareigūnas, dirbantis su rėmėju, negali reaguoti į A ir B kategorijos įvykius, o su rėmėjais dirbti poroje gali tik tie pareigūnai, kuriems ši sritis priskirta, todėl neturėtų būti taip, kad rėmėjas pasodinamas į ekipažą pareigūnui, kuris su jais nedirba.
Kalbai pasisukus apie sostinės priedą, Lietuvos policijos generalinis komisaras atsakė, kad jis mokamas ne iš gero gyvenimo, sostinėje krūvis tikrai yra didžiulis. Tačiau į klausimą ar negalvojama jį didinti, A.Paulauskas atsakė, jog kol kas neketinama ir nebūtų iš ko. „Norėtųsi, kad krūviai mažėtų, kiek įmanoma juos mažiname, padeda ir nuotolinio reagavimo padalinys, kuris dirba su D kategorijos įvykiais, ir galimybė kreiptis į policiją virtualiai per www.epolicija.lt . Tačiau krūviai vis tiek problema, ypač didžiuosiuose miestuose“, – apie sprendimus pasakojo Generalinis komisaras.
Policijos atstovai sureagavo į Generalinio komisaro žodžius, apie galimybę dėl nusikalstamų veikų ir kitais atvejais elektroninėje erdvėje kreiptis į policiją. Jie sakė, kad dalis žmonių nori, kad nepriklausomai nuo įvykio kategorijos pas juos atvyktų „gyvas“ policininkas ir priimtų pareiškimą.
„Esu tikras, kad mūsų Operatyvaus valdymo skyriai tai gali išspręsti, pasiūlydami norintiems užpildyti dokumentus policijoje, atvykti į artimiausią komisariatą“, – sakė A.Paulauskas.
Klausimas apie važiavimo išlaidų kompensacijų dydį, paskatino platesnę diskusiją, kurioje kalbėta apie tai, jog jos per mažos ir nebekompensuoja pareigūnų patirtų išlaidų.
„Manau, kad būtų kur kas geriau turėti ne atskiras kompensacijas už kažką – kurą, nuomą, bet išmoką buitinėms išlaidoms, kaip yra krašto apsaugos sistemoje, kuri būtų mokama visiems ir policijos pareigūnas galėtų pats spręsti kam ją panaudoti – paskolai mokėti, nuomai, kurui ar dar kam nors“ – savo nuomonę išsakė Generalinio komisaro pavaduotojas Renaldas Žekonis.
Policijos pareigūnų atstovai klausė ir apie vadovų rezervą bei policijos komisariatų vadovų rotaciją. A.Paulauskas patikino, kad vadovų rotacija vyks, o rezervą planuojama atgaivinti, nes lyderių poreikis auga. Deja, pasak Generalinio komisaro, būti vadovu gali ne kiekvienas, todėl stengiamasi organizuoti mokymus, kurie padėtų auginti ateities lyderius įstaigoje.
Policijos vadovai pasidalino pamąstymais, jog svarstoma atsisakyti dviejų pavaduotojų etatų apskričių vyriausiuose policijos komisariatuose, paliekant vieną, tuo tarpu Vilniuje ir Kaune – vietoj dviejų galėtų būti trys pavaduotojai. „Tačiau tai nereiškia, kad imsime dalinti atleidimo lapelius, ne. Pavaduotojo etatui atsilaisvinus, tiesiog pareigybė nebebūtų komplektuojama ir palaipsniui liks tik po vieną visuose apskričių vyriausiuose policijos komisariatuose“, – sakė A.Paulauskas.
Pareigūnai klausė dėl naujų policijos komisariatų steigimo, į tai Policijos vadovai atsakė, jog sprendimų dėl jų steigimo dar nėra, kol kas tai tik projektinė idėja. „Dėl likusių keturių savivaldybių šalyje, kurios dar neturi komisariatų, mes turime idėją, bet ją dar norime aptarti su merais. Ir kai manęs klausia, ar reikia tų komisariatų? Manau, reikia, yra savivaldybė, yra komisariatas, toks modelis“, – sakė A.Paulauskas.
Jeigu būtų priimtas sprendimas savivaldybėse, kuriose iki šiol nebuvo komisariatų, juos steigti, anot Policijos vadovo, į juos iš apskrities vyriausiojo policijos komisariato persikeltų Reagavimo skyrius, bendruomenės pareigūnai ir veiklos grupė, o apskrityse liktų specializuoti padaliniai.
Profesinių sąjungų atstovai klausė, kokių priemonių ketinama imtis mažininant darbuotojų nekomplektą, kaip bus skatinami pareigūnai likti tarnyboje? Lietuvos policijos generalinis komisaras sakė, kad Vidaus reikalų ministerija yra parengusi pareigūnų skatinimo planą, jį paruošė ir Policijos departamentas. Anot A.Paulausko, kadangi nepavyko realizuoti taip vadinamojo estiškojo projekto, pagal kurį dirbantys pareigūnai gautų ir pensiją ar jos dalį, tai ieškota kitų galimybių. Šiuo metu policijoje yra per 40 proc. pareigūnų, ištarnavusių 20 metų, todėl, Generalinio komisaro nuomone, būtina ieškoti būdų, kad jie liktų tarnauti. Vidaus reikalų ministerija ir Policijos departamentas, pasak Generalinio komisaro, rengia projektus, kuriuose siūloma mokėti priedą už stažą, ilgiau tarnaujantiems pareigūnams.
„Nors tai tik projektai, manome, kad finansinis motyvas yra vienas tokių, kuris dar gali veikti teigiamai“, – apie siekį sulaikyti bėgančius pareigūnus kalbėjo Policijos generalinis komisaras.
Profesinių sąjungų atstovai teiravosi dėl Operatyvaus valdymo skyrių (PVS) naikinimo, į tai Generalinis komisaras atsakė, kad naikinimo nebus, tačiau galvojama apie galimybę iš mažų OVS paimti pajėgų valdymo funkciją ir ją atiduoti didiesiems apskričių vyriausiems komisariatams. Tokiu atveju tikimasi, kad likusieji pareigūnai galėtų dirbti ir kitus darbus: dirbtų su D kategorijos įvykiais, nuvyktų patikrinti smurto orderių, ginklų laikymo sąlygų ir pan. Ateityje, pasak Generalinio komisaro, bus galvojama, ką daryti, labai gali būti, kad išėjus darbuotojui, pareigybė gali ir nebebūti komplektuojama.
„Pagal mūsų filosofiją, norime pasiekti, kad dirbantys tikėtų tuo, ką darome mes ir norėtų dirbti geriau, greičiau, kad būtų motyvacija“, – kalbėjo Lietuvos policijos vadovas.
Visgi, anot LTPF pirmininkės Loretos Soščekienės, tai pasiekiama, jeigu žmonės jaus, kad jie rūpi sistemai, tada atsiras ir atsakomasis rūpestis. „Žmonėms svarbu žinojimas – jie rūpi sistemai ar nerūpi. Taip pat ir tai ar jie vertinami, ar nelabai“, – kalbėjo LTPF pirmininkė.
Su Policijos vadovais sutarta ir ateityje susitikti panašaus formato pokalbiams.