Sausio 14 d., penktadienį, Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos (LTPF) atstovai susitiko su naujuoju Lietuvos probacijos tarnybos vadovu Romu Ostanavičiumi ir jo komanda. Tikslas – susipažinti ir aptarti tai, kaip probacijos pareigūnų, valstybės tarnautojų ir pagal sutartis dirbančių darbuotojų padėtį mato abi pusės bei kaip siūlytų ją gerinti.
LTPF atstovavo pirmininkė Loreta Soščekienė, pirmininkės patarėjas Artūras Černiauskas, Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos vadovas Kęstutis Pauliukas ir LTPF filialo „Lietuvos probacijos tarnyba“ pirmininkė Božena Stankevič.
Lietuvos probacijos tarnyba nuo liepos 1 d. atsiskirs nuo Kalėjimų departamento ir taps atskira įstaiga, pavaldžia Teisingumo ministerijai. Tai reiškia tiek struktūrinius (bus sukurti nauji skyriai, įsteigta naujų etatų), tiek finansinius pokyčius. Nors Probacijos tarnybai padaugės funkcijų, ar pokyčiams atlieps tinkamas finansavimas, dar nėra aišku. Kaip LTPF informavo R. Ostanavičius, šią savaitę kaip tik vyks galutinės diskusijos dėl siūlomo skirti biudžeto. Labai svarbu, kaip pasiseks šios derybos, nes tai bus lėšos iki šių metų pabaigos. Visgi, net nuo dabartinio siūlomo biudžeto, Lietuvos probacijos tarnybai reikėtų bent 2 mln. eurų daugiau. Taip pat jis pažymėjo, kad, deja, masinio atlyginimų kėlimo kol kas tikėtis negalime – vis tik finansinę situaciją bus galima pasigerinti gerai pasirodžius per eilinius ir neeilinius darbo vertinimus.
„Susitikime naujojo vadovo akcentuoti tikslai sutampa ir su profesinių sąjungų esminiais siekiais. Tarp jų – geresnė finansinė Lietuvos probacijos tarnybos situacija, kas leistų didinti atlyginimus pareigūnams ir darbuotojams. Tai, kad atlyginimų konkurencingumas pasivytų kitų vidaus reikalų sistemos įstaigų algas, yra būtina norint didinti tarnybos patrauklumą ir pritraukti kuo daugiau motyvuotų specialistų. Vis tik ir šiuo metu yra gana daug neužpildytų etatų, – vardina L. Soščekienė. – Žinoma, tai turi vesti į aukštesnę paslaugų kokybę ir kuo geresnę pažeidėjų reintegraciją, kad šie nebedarytų pakartotinių nusikaltimų.“
Reikalinga nauja kolektyvinė sutartis
LTPF atkreipė dėmesį, kad Lietuvos probacijos tarnybai atsiskyrus bus reikalinga nauja kolektyvinė sutartis. Nauja šakos kolektyvinė sutartis idealiu atveju turėtų būti pasirašyta jau liepos 1 d. LTPF įsipareigojo artimiausiu metu kreiptis dėl to oficialiai ir tuomet sudaryti jungtinę profesinių sąjungų atstovybę.
L. Soščekienė išreiškė viltį, kad, Teisingumo ministerijai turint pakankamai politinės valios, atlyginimų situaciją būtų galima patobulinti ir supaprastinti darbdavio ir darbuotojų pusėms susitarus būsimoje kolektyvinėje sutartyje. „Tą leistų ir vidaus tarnybos statutas“, – pažymi LTPF vadovė.
Kalbant apie darbo užmokestį, nemažai klausimų kyla ir dėl pareigūnų ir darbuotojų koeficientų. Pavyzdžiui, didmiesčiuose ir regionuose tiek darbo krūvis, tiek pragyvenimo išlaidos skiriasi, bet tai neatsispindi atlyginimuose. LTPF sveikina Probacijos tarnybos idėją, kad didžiuosiuose miestuose, būtų pradėtas taikyti didesnis startinis koeficientas. Kai problemiška situacija sušvelnėtų čia – būtų keliama ir kitur.
Kitas LTPF keltas klausimas, kodėl kartais užimant tas pačias pareigas, darant tas pačias funkcijas, pareigūnų koeficientai gerokai skiriasi? Probacijos tarnyba patikino, kad problema žinoma ir jau gerokai pasistūmėta ją sprendžiant. Taip, dar yra dėl įvairių priežasčių likusių tokių atvejų, bet nuolat mažėja (sakykime, grįžus po vaiko priežiūros atostogų, juolab, kad tada bent pusmetį negali būti organizuojamas vertinimas).
Susitikime taip pat aptarti pareigūnų apmokymai (bus pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su Kalėjimų departamentu, o specifinius norėtų pirkti patys); vis dar ne visada tinkamos pareigūnų darbo vietos bei sąlygos (ergonomika, kompiuterių bei technikos priežiūra ir tokios kaip veiksmingesnis rūpinimasis pareigūnų psichikos sveikata).
„Džiaugiamės, kad su profesinėmis sąjungomis kalbamasi ir išklausomi mūsų pasiūlymai. Tikimės, kad tai geras ženklas tolesniam bendradarbiavimui. Vis tik visi norime, kad Probacijos tarnyboje sąlygos gerėtų ir žmonės galėtų koncentruotis į savo tiesiogines funkcijas“, – apibendrino L. Soščekienė.
2022-01-19
LTPF informacija