Loreta Soščekienė: „Vietoj pertvarkos reikia spręsti lokalias Vilniaus skyriaus problemas“

Vakar Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos (LTPF) atstovai dėl planuojamos Probacijos tarnybos struktūros pertvarkos buvo susitikę su Teisingumo ministre Ewelina Dobrowolska ir viceministru Roku Uscila.

Teisingumo ministrė norėjo išgirsti pastabas ir įžvalgas dėl planuojamų struktūrinių pokyčių Probacijos tarnyboje. Anot E.Dobrowolskos, atskyrus Probacijos tarnybą įvyko didžiulis teigiamas pokytis, o įgyvendinus struktūrinius pokyčius bus sprendžiama nevienodų krūvių problema. Ministrė patikino, kad atlikti struktūros pertvarką iniciavo kartu su Probacijos tarnybos vadovybe, kai išaiškėjo  netolygių krūvių problema.

Anot Ministrės, reforma palies tik 14 asmenų, kurie užima vadovaujančias pareigas, tačiau patikino, jog nenorima, jog minėti darbuotojai paliktų tarnybą, tikimasi, jog jie sutiks su pasiūlymais pereiti į žemesnes pareigas ir įgytą milžinišką patirtį panaudos dirbdami kitose pareigose. Ministrė pažadėjo dėl to dar kartą pasikalbėti su Probacijos tarnybos direktoriumi, kad norintys likti tarnyboje – turėtų tokią galimybę.

LTPF pirmininkė Loreta Soščekienė paragino nesikoncentruoti į įvardinamą 14 žmonių, kuriuos liečia pertvarka, skaičių, bet dėmesį nukreipti į tai kas svarbiausia – saugumą ir darbo organizavimą.

LTPF atstovai pasidalijo savo nuogąstavimais dėl vyksiančių pertvarkų.

„Yra daug neatsakytų klausimų ir abejonių dėl struktūrinių pokyčių naudos, tai prisideda, kad dėl artėjančių pokyčių jaučiame nerimą“, – susitikime su ministre sakė LTPF pirmininkė Loreta Soščekienė.

Anot LTPF pirmininkės, Probacijos vadovams pristačius struktūrą ir planuojamą jos pertvarką, Federacija kreipėsi į tarnybą prašydama konsultacijų procedūros, taip pat pateikė kylančius klausimus, į kuriuos, gavo tik aptakius atsakymus, o Probacijos tarnybos  atsakymas iškėlė dar daugiau klausimų.

LTPF nuomone, planuojama reforma neišspręs egzistuojančių problemų, todėl mano, jog pozityvius sprendimus Probacijos tarnyboje galima priimti ir nedarant pertvarkos.

LTPF atstovai pastebėjo, kad Probacijos tarnyboje iš visų 8 statutinių įstaigų koeficientai yra mažiausi, juos pakėlus pavyzdžiui Vilniaus skyriaus darbuotojams, kur krūviai didžiausi, bent dalis neužimtų etatų užsipildytų.

„Jeigu reforma daroma spręsti nevienodų krūvių problemą, yra ir kitų būdų – kas trukdo pakelti koeficientus arba siūlyti kitų motyvacinių priemonių, kad ir priedą būsto nuomai ar pan., kaip daroma siekiant prisitraukti policijos pareigūnus Vilniuje. Yra labai daug neužimtų etatų Probacijos tarnyboje, tad arba reikia pritraukti naujų darbuotojų, arba esamiems ir vežantiems didžiulius krūvius mokėti priedus. Taip pat būtina peržiūrėti administracijos struktūrą, kuri pernelyg išpūsta“, – kalbėjo LTPF atstovai.

Teisingumo ministrė į tai atsakė, jog papildomų lėšų nėra, todėl pasiūlymai, kaip reikėtų spręsti krūvių problemą Vilniuje, turėtų būti tose biudžeto ribose, koks jis yra dabar.

Pasak LTPF pirmininkės pavaduotojo Dariaus Čekavičiaus, keista, kad atskyrus Probacijos tarnybą nuo Kalėjimų tarnybos liko tos pačios neišspręstos problemos, o jos galėjo ir turėjo būti sprendžiamos iškart.

„Dabar kai sakoma, kad vietoj 7 liks trys trys vyriausieji specialistai – mes matome, kad atitolinsite sprendimus nuo tų specialistų, kurie dirba tiesiogiai probacijos darbą ir kartu atitolinsime paslaugas probuojamiesiems. Ne visada skyriaus vadovų pozicijų atsisakymas yra naudingas. Tokių užmačių, atsisakyti tam tikrų vadovaujančių pozicijų Kalėjimų tarnyboje irgi buvo, profesinės sąjungos stojome ginti jų ir tuo metu buvome atvirai pašiepiamos, neva palaikome konkrečius tose pareigybėse esančius žmones. Praėjus kuriam laikui profesinių sąjungų sprendimas, apginti minėtas pareigybes, pasirodė buvęs teisingas, net Kalėjimų tarnybos vadovybė pripažino, jog be jų procesai nevyktų sklandžiai, tie maži sraigteliai sistemoje reikalingi, nes jie atlieka koordinavimo, informavimo, priežiūros ir kitus „nematomus“ darbus. Manome, kad ir šiuo atveju vizijos prasilenkia su realybe“, – sakė D.Čekavičius.

LTPF atstovų nuomone, vietoj visos Probacijos tarnybos struktūros pertvarkymo pirmiausia reikėtų spręsti problemas Vilniaus regiono skyriuje ir būtent jame atlikti nedidelius pertvarkymus.

„Sutinkame, kad negali vienas vyriausias specialistas kuruoti tik vieno specialisto, taip neturi būti, bet dėl to nereikia aukštyn kojomis versti visos struktūros, nes tai nespręs problemų“, – susitikime su Teisingumo ministre kalbėjo Probacijos tarnyboje dirbantys atstovai.

Teisingumo ministrę nustebino informacija apie tai, kad dar praėjusiais metais buvo suburta darbo grupė Probacijos tarnybos Vilniaus skyriaus problemoms spręsti, kuri, atlikusi išsamią analizę, praėjusį rudenį pateikė siūlymus, tačiau iki šių metų liepos mėnesio, pagal pateiktus pasiūlymus, Federacijos žiniomis, siekiant gerinti situaciją nebuvo daroma nieko. Teisingumo ministrę nustebino ir informacija apie atrankų procesą, kuris Probacijos tarnyboje yra užstrigęs.

LTPF atstovai teigė, jog krūvių problema spręstųsi, jeigu būtų skelbiamos atrankos į laisvas pareigybes Probacijos tarnyboje, tačiau, anot jų, jos neskelbiamos arba šiam procesui yra trukdoma. LTPF atstovai akcentavo, kad atrankas reikėtų skelbti ne tik į pareigas Vilniaus skyriuje, bet ir visuose kituose, kur trūksta darbuotojų, ir jas skelbti ne tik Probacijos tarnybos puslapyje, bet ir kituose – plačiajai visuomenei skirtuose – portaluose.

Nors struktūrinių pokyčių viena iš vizijų, kad būtų daugiau dirbančių tiesiogiai su bylomis, LTPF atstovų nuomone, tam pertvarkos nereikia, pakanka Vilniaus skyriaus bylas padalinti aplinkiniams rajonams, ir tokiu būdu krūvį susivienodinti. LTPF atstovai atkreipė ministrės dėmesį į tai, jog įvykdžius numatytą pertvarką dirbančių su bylomis nepadaugės.

Pasak Probacijos tarnyboje dirbančių pareigūnų, šiuo metu su bylomis nedirba tik po 2 žmones skyriuose – viršininkas ir pareigūnas, kuris atlieka jo pavadavimo funkciją, tokių per visą Lietuvą yra 14, kurių ir norima, keičiant struktūrą, atsisakyti. Tačiau, kaip pastebėjo LTPF atstovai, pagal naują struktūrą nedirbančių su bylomis bus dar daugiau, nes bus 3 viršininkai, 15 vyriausiųjų specialistų etatų ir dar 3 patarėjai, taigi – 21 etatas.

Kitas svarbus argumentas, kurį akcentavo LTPF atstovai ir kuris nustumiamas į paraštes – visuomenės saugumas, kuris, jų manymu, dėl vykdomos pertvarkos nukentės.

„Jau dabar tiesioginio darbo su nuteistuoju yra labai mažai, o darbas per nuotolį – ne toks efektyvus. Nuotoliniai susitikimai ir vedamų programų nauda pervertinama, nes galvojama, kad tai tolygu tiesioginiam bendravimui. Gal iš finansinės pusės taip tarnybai pigiau, tačiau kas užtikrins kokybę? Nebus kokybiškos resocializacijos – nukentės saugumas“ – savo įžvalgas dėstė Profesinių sąjungų atstovai.

LTPF atstovai teigė, jog klausimų kylą ir dėl kriterijų perskirstant bylas, jie turi būti aiškiai sudėlioti, atsižvelgiant į daug aspektų.

LTPF pirmininkė teigė, jog stebint Probacijos tarnybos veiklą, kyla daug klausimų dėl lėšų panaudojimo, todėl svarstoma galimybė kreiptis į Vyriausybę ir paprašyti atlikti auditą probacijos tarnyboje dėl lėšų panaudojimo.

„Žiūrint iš šalies susidaro labai prastas vaizdas, Vilniaus miesto skyriaus problemas ketinama spręsti pertvarkant visą Probacijos tarnybos struktūrą, padarant reformą, kurios nauda abejotina. Jeigu norima išspręsti problemas – sprendimai turi būti racionalūs ir efektyvūs. Šiuo metu mažėja tiesioginių Probacijos darbuotojų susitikimų su probuojamaisiais, mažinamos kuro normos pareigūnams, tai reiškia ir bloginamas  probacijos procesas, ir man kaip visuomenės atstovui tai atrodo grėsmingai. Probacijos darbo negalima nuvertinti ir formalizuoti, jeigu jis nevyks sklandžiai – nukentės visuomenė ir jos saugumas. Todėl darant bet kokią reformą – ji turi būti pagrįsta, duodanti visapusį teigiamą rezultatą. Keista, prieš keletą metų, norėdama įsteigti 7 skyrius, nes pradžioje jų buvo tik 5, Probacijos tarnyba rėmėsi tais pačiais argumentais, kuriais remiasi ir dabar tik jau siekdama sumažinti skyrių skaičių iki 3! Kaip gali tie patys argumentai galioti ir didinant skyrių skaičių, ir vėliau juos naikinant? Tai kelia abejonių rengiamo struktūrinio pertvarkymo projekto kokybe. Perbraižant struktūrą, norime girdėti svarius argumentus, paremtus skaičiavimais,  kitaip – pertvarka atrodo norima užsidėti pliusiuką, negalvojant nei apie jos pasekmes, nei apie jos galimą žalą visuomenei“, – sakė L.Soščekienė.

LTPF atstovai papasakojo ministrei kaip vyksta darbas Probacijos tarnyboje, su kokiomis problemomis susiduriama, kokių specialistų trūksta, kodėl kyla problemos ir kokius jų sprendimus mato.

Išklausiusi LTPF atstovų, ministrė paprašė dar kartą susitikti artimiausiu metu, o iki jo, E.Dobrowolska teigė, norinti gauti atsakymus į tuos klausimus, kuriuos pareigūnai kėlė ir, kurie jai buvo arba nežinomi, arba nepakankamai giliai išgvildenti, bei išsiaiškinti tam tikrus dalykus, kad antrasis susitikimas būtų konstruktyvesnis.

Ministrė padėkojo LTPF atstovams, kurie, ruošdamiesi susitikimui, savo iniciatyva atliko Probacijos tarnybos darbuotojų apklausą, kurios rezultatai atskleidė situaciją Probacijos tarnyboje bei joje tvyrančią atmosferą. Ministrė patikino, kad tai dokumentas, kuris labai svarbus sprendžiant darbuotojų problemas ir paprašė leisti ja naudotis, siekiant naudos darbuotojams.

Susiję straipsniai

Naujausi straipsniai
Užkrauti daugiau