Profesinių sąjungų nariai. Vytautas Kartanas: sielos ramybę randu dirbdamas su medžiu

20 metų policijos tarnyboje ir 15 metų draugystės su medžiu.

LTPF narys, Panevėžio Apskrities vyriausiojo policijos komisariato kriminalistinių tyrimų tarnybos specialistas Vytautas Kartanas, beveik visą savo laisvalaikį skiria medžio dirbiniams. Pareigūno gaminti dirbiniai puošia ne tik jo paties bei draugų namus – šiandien ilgametis vyro hobis jau atneša ir finansinę naudą.

Vytautas vidaus reikalų tarnyboje tarnauja jau daugiau nei dvidešimtmetį. Beveik tiek pat laiko jis priklauso ir Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijai. Prisijungė prie jos paskatintas aplinkos: tėvai priklausė Autokompresorių gamyklos darbininkų profesinei sąjungai, o policijoje darbą pradėjo dirbdamas tame pačiame kabinete su tuometine profesinės sąjungos pirmininke.

Susidomėjimą sužadino tėvai

„Vaikystėje mama užsiminė norinti, kad užaugęs dirbčiau staliumi. Tuomet jos žodžiai šiek tiek užgavo. Pamaniau, juk aš galiu daugiau, nei tik vinį į medį įkalti. Bet štai, po daugybės metų, nors staliumi ir netapau, su medžiu tikrai dažnai „kalbuosi““,- pasakoja V. Kartanas.

Pomėgiui megztis jau nuo vaikystės jis turėjo itin palankias sąlygas – tėtis turėjo pagrindines medžio apdirbimo stakles ir įrankius, bei nuosavo miško, tad žaliavos netrūko. Namuose tiek duris, tiek langus sumeistravo tėtis. „Tuo metu dar buvau vaikas ir labiau pasyvus tėčio veiklos stebėtojas. Prie staklių pats priėjau tik prieš 15 metų“, – dalinasi Vytautas.

Mokytis jis pradėjo nuo smulkių medžio darbų, o ilgainiui bandė vis sudėtingesnius dirbinius, pradėjo gaminti baldus. 2013 m. vyras su savo gaminta statinaitės formos pašto dėžute laimėjo antrąją vietą Lietuvos miško asociacijos organizuotame konkurse. Tai, pasak jo, tapo paskata hobio nepamesti. Kūrybinių paskatų vedamas vyras vėliau prisijungė prie Lietuvos tautodailininkų sąjungos, kuriais priklauso iki šiol.

Medienos apdirbimo amato mokęsis iš tėčio, Vytautas jau spėjo duoklę grąžinti papuošdamas jo namus savo darbais – padovanojo paties gamintą spintelę su stalčiais ir išskirtinėmis medinėmis rankenomis tekintais žiedais, lentynomis bei durelėmis su originaliais vyriais.

Ne tik saviraiška, bet ir uždarbis

Pagaminęs nemažai medienos dirbinių draugams, artimiesiems ir savo namams (juose net pusė baldų gaminta paties), bei pastebėjęs aplinkinių susidomėjimą, Vytautas nusprendė, kad kai kuriuos dirbinius gali parduoti.

Dalį jų keldavo į vieną savo internetinę svetainę, vėliau ir į kitą, kurią kaip naujametinę dovaną sukūrė sūnėnas. „Internete mano darbus gali pamatyti ir užsisakyti daugiau žmonių. O man malonu, kad mėgiamas užsiėmimas gali atnešti papildomų pajamų“, – teigia pareigūnas.

Gaminamų medienos dirbinių asortimentas keičiasi kartu su užsidegimu konkrečiam daiktui. Susidomėjęs vienu, Vytautas jį ilgai gludina ir tobulina. Taip, bangomis, keičiasi dirbiniai: nuo suolų, stalų ir spintelių iki šviestuvų, komodų ir iškabų. Būtent iškabos pastaruoju laikotarpiu yra dažniausias gaminys.

„Daiktus gaminu pagal nuotaiką, nes tai mano sielos veikla, tačiau užsakymus priimu įvairiausius – smagu jų sulaukti, net jei kai kurie gali tapti šiokiu tokiu iššūkiu. Manau, greitai tokiu taps mano paties noras namuose turėti vyninę. Gal netrukus būtent jas gaminti seksis geriausiai“, – šypteli Vytautas.

Pensijoje nuobodžiauti nežada

Medis tapo neatsiejama vyro gyvenimo dalimi. Apie jį mintys sukasi nuolat, idėjos aplanko net ir naktį. Tuomet jis čiumpa popieriaus lapą ir nusibraižo daiktą, kad nepamirštų jo vėliau patobulinti.

„Šiandien turiu dar daug idėjų, ką norėčiau sukurti, pagaminti. Neatmetu galimybės, kad medienos darbai galėtų tapti mano pragyvenimo šaltiniu. Iki pensijos man liko ne tiek daug ir neabejoju, kad palikęs tarnybą vietoje nesėdėsiu ir tikrai rasiu įdomios veiklos. Ar tai būtų medis, ar kas kita“, – sako Vytautas Kartanas.

Be medienos apdirbimo jis mėgsta žvejybą, myli keliones, o retkarčiais į rankas paima ir teptuką. „Planuoju dar daug nuveikti, kad tik laiko viskam rasčiau! Noriu išmokti groti gitara, parašyti knygą. Teisingai – knygą būtinai parašysiu“, – svajingai pokalbį užbaigia pareigūnas.


Daugiau Vytauto Kartano darbų galite apžiūrėti šiose svetainėse:

2021-04-02
LTPF informacija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Susiję straipsniai

Naujausi straipsniai
Load More