L. Soščekienė: įsisenėjusios pasienio pareigūnų bėdos – grėsmė saugumui

Penktadienio rytą Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos (LTPF) atstovai Vidaus reikalų ministerijoje susitinka su vidaus reikalų ministre Agne Bilotaite.

„Dabartiniame kontekste būtina skubiai spręsti įsisenėjusių pasienio pareigūnų problemų. Profesinės sąjungos pasiryžusios padėti, kuo gali. Suprantame neeilinius iššūkius, bet nesuvokiame, kodėl jie nepriveda prie realių pokyčių. Kalbėsimės dėl sprendimų, bet darbai jau turėjo būti atlikti. Negalime teisintis, kad mūsų kaimynai ar jų sąlygojamos krizės mums buvo staigmena. Nenoriu vartoti žodžio „apsileidimas“, vis tik visi suprantame, kad pasienio pareigūnai šiandien itin svarbūs. Pasinaudokime proga ir susitvarkykime“, – ragina LTPF pirmininkė Loreta Soščekienė.

Pasak jos, LTPF svarbūs penki konkretūs klausimai, kuriems verkiančiai reikalingi ilgalaikiai tvarūs sprendimai. Tai – darbo užmokestis, važiavimo išlaidų kompensavimas, pareigūnų reabilitacija, nesukomplektavimas ir būtinybė pareigūnus aprūpinti NATO standartus atitinkančiais ginklais bei amunicija.

Būtina gerinti apmokėjimą

Per menkas darbo užmokestis – įsisenėjusi visų statutinių pareigūnų problema. Atrodo, iš statutinių pareigūnų tikimasi, kad jie dirbs vien iš pašaukimo. Visgi patriotiškumas sąskaitų neapmoka ir valstybė turėtų būti suinteresuota tokius žmones aprūpinti bei išlaikyti sistemoje. Deja, tendencijos priešingos – tarnybos patrauklumo didinimas telieka gražia politine retorika. Jei pradedančio dirbti pareigūno darbo užmokestis tesiekia 900-950 eurų, o Vidaus tarnybos statutas vertinimus numato kaip vienintelę galimybę kelti algą, nenuostabu, jog daug kas neužsibūna. Juolab, kad išaugusi infliacija dar sumažina perkamąją galią.

„Ką tai reiškia? Esminėse struktūrose trūksta žmonių ir sudėtinga pritraukti naujų perspektyvių žmonių. Turime oksimoroną – pareigūnais valstybė kliaunasi labiausiai ir jie yra pirmoji linija krizėse, bet jais pačiais niekas tinkamai nepasirūpina. Tai yra ne tik bloga vadyba, bet ir grėsmė saugumui“, – akcentuoja LTPF pirmininkė.

LTPF pozicija čia aiški: pradedančio dirbti pareigūno darbo užmokestis turėtų būti ne mažesnis kaip vidutinis darbo užmokestis Lietuvoje, o atlyginimų didinimo klausimą galima išspręsti susitariant šakos kolektyvinėse sutartyse. Įstatymai tai leidžia, svarbu, kad būtų politinės valios.

Pareigūnų trūkumas      

Su algomis glaudžiai susijusi negalėjimo tinkamai sukomplektuoti komandas problema. Kai „žirklės“ tarp krūvio, atsakomybių bei atlyginimo didėja, vis sunkiau išlaikyti pareigūnus. Kartu tai reiškia daugiau darbo liekantiems dirbti sistemoje.

„Daug kas pavargę ir nusivylę. Pareigūnai daro daug, dažnai atlieka ir papildomas funkcijas, bet nuolat atsimušama į tą pačią kliūtį, kai sunku gauti papildomų lėšų bent tam, kas priklausytų. Be šių žmonių neišsiversime, tad saugokime, o ne prisigalvokime visokių reformų, kurios teatneša daugiau chaoso, o ne teigiamų rezultatų“,  – prideda L. Soščekienė.                                                                                                               

Kompensavimo tvarka atsilikusi

Trečia – važiavimo išlaidų kompensavimas. Pareigūnai pagrįstai skundžiasi, kad iki šiol neperžiūrėta važiavimo išlaidų kompensavimo tvarka. Vadinasi, neatsižvelgiama į naują kontekstą – ypač „skauda“ kalbant apie kilometro kuro įkainį. Jis tėra 0,08 euro – nepakeistas nuo 2016-ųjų. LTPF dar 2021 m. gruodį raštu VRM pateikė siūlymus dėl važiavimo išlaidų kompensavimo kaštų didinimo.

Deja, pasak L. Soščekienės, iki šiol nėra reakcijos: „Atrodo, kad VRM pasirinko taupyti pareigūnų atlyginimų sąskaita. Pagalvokite apie pragyvenimo kaštus didmiesčiuose ir kas gaudamas 900 eurų galėtų nuomotis butą kokiame Vilniuje. Dėl to daug pareigūnų į darbą važinėja iš toliau: jų ir taip menka alga dar sumažėja dėl neadekvataus važiavimo išlaidų kompensavimo. Ši problema matoma visose statutinėse struktūrose ir, turint dabartinę ekonominę situaciją, ją turime spręsti.“

Aprūpinimas nepakankamas

Nepakankamas pasienio pareigūnų aprūpinimas NATO standartus atitinkančiais ginklais ir amunicija yra itin jautrus klausimas. Visi suvokia, kas yra Lietuvos kaimynai. Tikrai turėjome laiko pasimokyti iš keleto pastarojo metų krizių ir išspręsti senas bėdas, bet to padaryta nebuvo.

Baltarusijoje – represijos ir chaosas, Rusija nepaliauja siaubti Ukrainos, negi reikia dar priežasčių, kad pasirūpintume sienos ir ją saugančių pareigūnų saugumu? Galima suprasti, kad trūksta pinigų, bet čia tikrai ne ta vieta, kur protinga taupyti.                                                                           

Reabilitacijos galimybės

Pernai išgirdome, kad VRM atsisako jai nebūdingų funkcijų, taip pat – ir reabilitacijos centrų, kur sveikatinimo paslaugas gaudavo dalis statutinių pareigūnų („Dainavos“ Druskininkuose ir „Pušyno“ Palangoje).

Kol kas paslaugos teikiamos, o toliau – migla. Pareigūnai gauna prevencinę reabilitaciją VRM Medicinos centre (apie 40 pareigūnų vienu metu), bet neinformuojama kaip kas klostysis su jo filialu Trakuose. Teigiama, kad reabilitacijos poreikis kasmet siekia apie 2500 pareigūnų, bet LTPF nerimauja, kad jis nepatenkintas (juolab, kad dar netrūksta ankstesnių paslaugų „įsiskolinimų“ pareigūnamas.

„Neseniai minėjome Pasienio pareigūnų profesinę šventę. Vietoj skambių linkėjimų suteikime jiems tai, ko tikrai reikia, – geras darbo sąlygas“, – apibendrina L. Soščekienė.

 

2022-06-30
LTPF informacija

Susiję straipsniai

Naujausi straipsniai
Load More