Praėjusį penktadienį Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos (LTPF) komanda – pirmininkė Loreta Soščekienė, pavaduotojas Darius Čekavičius, Nacionalinės pasienio pareigūnų profesinės sąjungos pirmininkas Žygimantas Kalpokas, LTPF filialo Panevėžio apskrities policijos profesinės sąjungos pirmininkė Diana Davainienė, Vilkaviškio RVRS darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Kristina Siriūnienė, Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Vitalijus Jagminas – apsilankė Lietuvos policijos mokykloje, įsikūrusioje Mastaičiuose, Kauno rajone. Šioje mokykloje ne tik ugdomi būsimieji policininkai, kvalifikaciją kelia, mokosi ir naujų įgūdžių įgyja, tobulinasi pareigūnai iš visos Lietuvos. Vieni jų mokosi per nuotolį, kiti – privalo atvykti ir dalyvauti mokymuose realiuoju laiku ir taip susidaro tūkstančiai besimokančių ir tobulinančių įgūdžius vienoje ar kitoje srityje per metus.
O kaip gi sekasi spręsti vieną didžiausių problemų – pareigūnų trūkumą?
Tapti policininkais, kurių taip trūksta įstaigose, gali ne visi, dalis – dėl reputacijos, kuri nėra nepriekaištinga arba silpnos fizinės sveikatos – mokytis negali. Todėl nors į pirminio profesinio studijas, kurios trunka 9 mėnesius, pretenduoja apie 700 -900 kandidatų, Lietuvos policijos mokykla parengia apie 250 -270 jaunų pareigūnų.
Kita dalis besimokančiųjų Lietuvos policijos mokykloje praleidžia vos 6 savaites, tiek laiko trunka studijos įvadinio kurso studentams, kuriose gali mokytis įgijusieji aukštąjį mokslą. Tačiau ir į šiuos intensyvius mokymus pretenduojantys ne visi įveikia griežtą atranką, pavyzdžiui praėjusiais metais iš 325 norėjusių mokytis priimti ir mokslus baigė 127. Nepaisant visko, Lietuvos policijos mokykla gali pasigirti, kad baigusiųjų mokslus laukia šimtaprocentinė įsidarbinimo galimybė. Dalis jų iškart iškeliauja į čia pat įsikūrusį Kauno rajono policijos komisariatą. Nedidelė dalis – iki 5 proc. – nubyra dar besimokydami.
Tad nors ir parengiama nemažai pareigūnų, visgi, kiek mokykla išleistų naujų policininkų, jų vis tiek truks, nes kol kas pernelyg didelis išeinančiųjų iš tarnybos skaičius. Ir, kaip pastebėjo LTPF atstovai, dalis dargi nukeliauja ne tik į policiją, bet ir kitas struktūras, nes pareigūnų trūksta visur.
LTPF atstovas, Nacionalinės pasienio pareigūnų profesinės sąjungos pirmininkas Žygimantas Kalpokas teiravosi ar 9 mėnesių pakanka paruošti policininką? Į tai Policijos mokyklos viršininkas atsakė, jog visada geriau, kai galima mokytis ilgiau , pavyzdžiui, 1,5 metų.
Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos pirmininkė Loreta Soščekienė domėjosi kaip pasiskirsto besimokantieji pagal lytį. Į tai vadovai atsakė, kad yra apylygiai tiek merginų, tiek vaikinų. Jie akcentavo, kad merginos pasižymi stropumu ir kantrybe, kartais dėl kruopštumo lenkia vaikinus, na, o vaikinai dažnai nepralenkiami fizinėse ar kitokiose užduotyse, tačiau tai nėra taisyklė visiems ir todėl negalima absoliutinti
Lietuvos policijos mokyklą LTPF komanda pamatė kaip ypač atvirą ir draugišką bendruomenei. Tai patvirtino ir šios mokymo įstaigos vadovybė, akcentuodama, jog bendradarbiavimas su bendruomene ir savivalda – naudingas abiem pusėms, o galiausiai išlošia čia, Mastaičiuose gyvenantys žmonės. Ir iš tiesų, buvome maloniai nustebę, kai greta uniformuotų kursantų pamatėme pulkelį vaikų. Paaiškėjo, jog Lietuvos policijos mokykloje atsirado patalpų ir mokyklėlei.
„Ją lankantys vaikai tikrai nesakys, kad policininkai – blogi, nes jie juos puikiai pažįsta, susitinka, mato nuo mažų dienų, jie nebijos ir tikimės, kad nenusikals ateityje, o galbūt net pasirinks policininko kelią“, – apie bendrystę kalbėjo R.Šimulevičius.
Taip pat mokykla bendradarbiauja su Karo policija, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba ir kitomis įstaigomis.
Ir iš tiesų, Lietuvos policijos mokyklos viršininko pavaduotojas Romas Oželis, rodydamas mokslo, sporto, pratybų ir kitas patalpas mosteli ranka į stadioną, kuriuo gali naudotis ir bendruomenė. Anot jo, yra susitarimas nešiukšlinti, elgtis gražiai, ir visiems gerai: ir Policijos mokyklai, ir bendruomenei. Visgi, Lietuvos policijos mokyklos viršininko pavaduotojas, sako, kad nors vizualiai stadionas atrodo gerai, jį reikia atnaujinti. Todėl ieškoma galimybių ir lėšų šiam sumanymui.
Mokymo bazė – puiki, čia yra įrengtos penkios kompiuterinės klasės, skirtos mokytis 121 studentui, specialių įgūdžių būsimieji policininkai arba kvalifikaciją tobulinantys policininkai įgyja tatamių salėse, taiklumą ugdo taktinio mokymo erdvėse, šaudyklose, specialiųjų žinių – kriminalistikos klasėse ir kt.
Besimokantys gali sportuoti didžiulėje sporto ar stiprinti raumenis treniruoklių salėje. Bendradarbiavimas su savivalda ir su kaimynais lėmė, kad Lietuvos policijos kursantams ir darbuotojams netgi leidžiama nustatytu laiku nemokamai kelis kartus per savaitę apsilankyti plaukymo baseine.
Tad ir tai, jog greta baseinas, Lietuvos policijos mokykla panaudojo mokymo procesui, įvadinio kurso metu kursantams buvo surengti mokymai skęstančiojo gelbėjimas, pasak R.Šimulevičiaus, tai gyvenime ir tarnyboje galinti praversti papildoma kompetencija.
Lietuvos policijos mokyklos vadovams išradingumo netrūksta, tai pastebime apsilankę viename mokyklos korpusų, kuris dar nėra suremontuotas. Šioje erdvėje – laiptinėje, vadovybė, nupirkusi įvairių spalvų dažų flakonėlių, leido pasireikšti kursantų fantazijai. Ir čia jaunimas įamžino ne tik policijos šūkį, dailiai išmargino sienas ir laiptus, bet ir sumaniai įkomponavo patarimus, ko nedaryti, kad nepatektum į bėdą. Ir nors ši erdvė seniai neremontuota, dėl puikios idėjos ją dekoruoti, ji tapo žavi, gyva ir spalvinga.
LTPF atstovams pasiteiravus apie darbuotojus, šios mokyklos viršininkas Robertas Šimulevičius džiaugėsi puikia komanda ir dėstytojais, kurie yra savo srities profesionalai. O LTPF atstovai juokavo, kad tai matosi, nes svarbiose valstybės valdymo ir svarbių institucijų vadovų pozicijose – buvę policijos pareigūnai.
Apsilankymas Lietuvos policijos mokykloje neprailgo, paliko gerą įspūdį, už jį esame dėkingi Lietuvos policijos mokyklos viršininkui R.Šimulevičiui, jo pavaduotojui R.Oželiui ir patarėjui S.Greičiui.