Kovo 10 d. prasidėjo Seimo Pavasario sesija, parlamentarams buvo pristatytas sesijos darbų programos projektas Nr. XVP-178 – 398 teisės aktų projektai (be lydimųjų teisės aktų), 7 teisės aktų projektai teikiami Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos, 79 teisės aktų projektai Vyriausybės, Seimo komitetų, frakcijų ir Seimo narių. Ir šis skaičius gali keistis.

Seimo sesijoje ketinama skirti dėmesį nacionalinio saugumo stiprinimui. Numatyta svarstyti įstatymų projektus, užtikrinančius ekonomikos augimą, stiprinančius finansų sistemą, įstatymų paketą socialinei atskirčiai mažinti ir daug kitų, apimančių skirtingas sritis: susisiekimą, energetiką, aplinkosaugą, žemės ūkį, valstybės valdymą ir kt.
Pateiktą Lietuvos Respublikos Seimo Pavasario sesijos darbų programos projektą jau spėjo apsvarstyti parlamentiniai komitetai bei pateikti savo išvadas. Seimo posėdyje jo svarstymas ir priėmimas numatytas kovo 20 d.
Norintys išsakiau susipažinti su šios Seimo Pavasario sesijos darbų programos projektu gali čia: https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAP/054d8090f9ca11efb8a9e7d5b6ea8569
Siekiama, kad pareigūnų pensiją gautų visi muitininkai
Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos teisininkai atliko Seimo Pavasario sesijos darbų programos projekto analizę ir pateikė informaciją, jog Seimo darbų programos projekte minimi du, šiuo metu įregistruoti, įstatymų projektai, aktualūs pareigūnų bendruomenei arba vienaip ar kitaip susiję su darbu. Tačiau tai nereiškia, jog daugiau, pareigūnams aktualių klausimų sesijoje nebus nagrinėjama, mat, anot LTPF teisininkų, dalis planuojamų svarstyti įstatymų projektų nėra registruoti ir šiuo metu nėra galimybės matyti jų turinio.
Vienas aktualių projektų – Pareigūnų ir karių valstybinių pensijų įstatymo 1, 6 ir 16 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas – aktualus muitinės pareigūnams, susipažinti su juo galite čia: https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAK/cfc1b9907a4011ef84ff9693ecd03ff5?positionInSearchResults=3&searchModelUUID=152a098a-61ff-4a34-8931-ce11438c02e4
Aiškinamajame rašte teigiama, jog šiuo projektu siekiama papildyti galiojantį įstatymą suteikiant teisę įgyti valstybinę pareigūnų pensiją visiems muitinės pareigūnams, įskaitant ir tuos asmenis, kurie 2018 m. gruodžio 31 d. nustojo eiti muitinėje pareigas, kuriose tarnavo paskiausiai ir kurios po 2019 m. sausio 1 d. buvo priskirtos vidaus tarnybos sistemai, taip pat ir tuos, kurie nebuvo susiję vien tik su tarnyba muitinės mobiliosiose grupėse, muitinės postuose arba kriminalinės žvalgybos ar ikiteisminio tyrimo atlikimu.
Įstatymo projekto pagrindinis uždavinys – suteikti teisę gauti pareigūnų valstybinę pensiją Lietuvos Respublikos muitinės pareigūnams, taikant muitinės sistemoje dirbusiems asmenims panašias šios teisės į pensiją įgijimo sąlygas, kurios taikomos kitiems statutiniams pareigūnams.
Siekiama didesnių garantijų policijos rėmėjams
Pirmajame Seimo Pavasario sesijos posėdyje, kovo 10 d., Seimui pateiktas Policijos rėmėjų įstatymo pakeitimo projektas, susipažinti su juo galite čia: https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAP/219c3220eec411ef8e36d3cb9a713df7
Po pateikimo projektui buvo pritarta, pradedama šio teisės akto projekto svarstymo procedūra.
Kodėl reikia keisti galiojantį teisės aktą, jo rengėjai aiškino, jog policijos rėmėjų veikla, dirbant su policijos pajėgų vienetu, dažnai būna susijusi su didesnėmis rizikomis. Jie, kaip ir šauliai, susiduria su pavojingomis situacijomis, kurios gali sukelti sveikatos sutrikdymą ar net mirtį. Anot projekto autorių, būtina užtikrinti, kad policijos rėmėjai turėtų tinkamas socialines garantijas, jei jie nukentėtų vykdydami savo funkcijas.
Lietuvos šaulių sąjungos įstatymas numato kompensacijų sveikatos sutrikdymo atvejais mokėjimo sąlygas savo nariams, tačiau šiuo metu policijos rėmėjai, nors ir atlieka panašias funkcijas viešojo saugumo srityje, neturi analogiškų garantijų. Projekto rengėjai siekia, kad policijos rėmėjams suteiktos analogiškos (kaip ir Lietuvos šaulių sąjungos nariams) kompensacijų sveikatos sutrikdymo atvejais mokėjimo sąlygos ne tik padidintų šių savanorių motyvaciją, bet ir užtikrintų vienodas sąlygas visiems piliečiams, kurie prisideda prie šalies saugumo ir tvarkos.
Naujajame projekte siūloma numatyti policijos rėmėjams garantuojamas biudžeto išmokas sveikatos sutrikdymo atvejais. Projekte išdėstyta, kokiais atvejais policijos rėmėjas ar jo artimieji įgytų teisę jas gauti ir kokio dydžio jos būdu, priklausomai nuo sveikatos sutrikdymo laipsnio, taip pat nustatytos išmokos atvejais, jeigu policijos rėmėjas žūtų, taip pat atvejai, kai išmokos nepriklausytų.
Detaliau apie tai, kaip keistųsi išmokos priėmus naująjį teisės aktą, informaciją rasite palyginamąjame rašte čia: https://www.ltpf.lt/wp-content/uploads/2025/03/Aiskinamasis_rastas_PRI71117str.keitimas-1.docx
Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos teisininkai atidžiai stebi Seimo, jo komitetų, Lietuvos Respublikos Vyriausybės darbą ir teisės aktų aktualijas.