Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacija (LTPF) ragina finansų ir teisingumo ministerijas sudaryti bendrą darbo grupę problemoms dėl pataisos įstaigų pareigūnų užmokesčio spręsti. Jos susidarė perėjus prie centralizuotos įstaigų apskaitos. LTPF nuolat informuojama apie įstaigose vėluojančius atlyginimus ir atostoginius, netikslų pareigūnų darbo užmokesčio apskaičiavimą.
Problemos su pareigūnų darbo užmokesčiu Pravieniškių pataisos namuose prasidėjo įstaigos vadovui prieš 4 mėnesius pasirašius sutartį su Nacionaliniu bendrųjų funkcijų centru (NBFC) dėl buhalterinės apskaitos funkcijų organizavimo.
„Pataisos pareigūnai įvairiose šalies įstaigose šiandien susiduria su situacija, kai esminė jų darbo sąlyga – sąžiningai ir laiku mokamas darbo užmokestis – nėra įvykdoma. Tai netoleruotina. Negalime ignoruoti to, kad net ir po kelių mėnesių situacija negerėja. Kreipėmės į finansų bei teisingumo ministres ragindami kuo greičiau spręsti esamas problemas“, – sako LTPF pirmininkė Loreta Soščekienė.
NBFC savininko teises ir pareigas įgyvendina Lietuvos Respublikos finansų ministerija – ji koordinuoja ir kontroliuoja centro veiklą. Pasak L. Soščekienės, finansų ministerija turėtų parodyti iniciatyvą ir nevilkinant laiko imtis minėtų užmokesčio problemų pataisos namuose sprendimo. Pareigūnai turi būti aiškiai ir išsamiai informuoti apie NBFC egzistuojančias problemas bei kokiu būdu ir per kiek laiko jos planuojamos išspręsti.
Neteisingai apskaičiuojamu darbo laiku, vėluojančiais atostoginiais bei neišmokamais priedais skundžiasi ir Vilniaus pataisos namų pareigūnai. Pasak Vilniaus pataisos namų profesinės sąjungos pirmininko Dariaus Čekavičiaus, pareigūnams net tenka patiems skaičiuoti savo išdirbtas valandas ir lyginti su informacija, pateikiama atsiskaitymo lapelyje.
„Buvo atvejų, kai mūsų pareigūnai kreipėsi į NBFC su prašymu paaiškinti klaidas. Jiems atsakyta, kad centro darbuotojai turi labai daug darbo ir jų krūvis nežmoniškas. O kartą pareigūnui pasiteiravus, kodėl jo kolega, tarnaujantis panašų metų skaičių bei turintis tokį patį pareiginės algos koeficientą, gauna didesnį atlyginimą, centro atsakymas gerokai nustebino – „nereikia skaičiuoti svetimų pinigų, nes visiems jų būna per mažai.“ Mes manome, kad nuo šios problemos sprendimo neturėtų nusišalinti ir darbdaviai, kurie neretai atsakomybės vengia dengdamiesi NBFC skaičiavimais“,- patirtimi dalinasi profesinės sąjungos pirmininkas D. Čekavičius.
Darbo užmokesčio problemų pasekmes numato LR darbo kodeksas. Taip pat, kodekse reglamentuotas delspinigių mokėjimas, pasekmės dėl laiku neišmokėtų atostoginių. Pataisos įstaigos gali susidurti su papildomų asignavimų poreikiu ir darbuotojų atstovai dės visa pastangas, kad papildomi asignavimai būtų skirti.
2021-03-26
LTPF informacija