Božena Stankevič: „Jei tik galėsiu padėti – taip ir darysiu“

Božena Stankevič išrinkta naująja Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos filialo „Lietuvos probacija tarnyba“ profesinės sąjungos pirmininke. Vienos esminių sričių, kur, anot jos, reikalingi pokyčiai, yra atlyginimų kilimas, geresnis probacijos pareigūnų saugumo užtikrinimas ir bendruomenės stiprinimas. Ne veltui B. Stankevič vadovaujasi šūkiu „vienas už visus ir visi už vieną“.

***

LTPF: Kaip atkeliavote iki naujų pareigų?

B.S.: Į Lietuvos probacijos tarnybą atėjau 2017 m. Iš pradžių savanoriavau kaip psichologė ir man tai patiko. Kadangi esu lenkė, o yra ir lenkiškai, ir rusiškai kalbančių teisės pažeidėjų, pastebėjau, kad, kai kalbu jų kalba, labiau atvirauja. Tuomet apsisprendžiau – kai bus atranka įsidarbinti Lietuvos probacijose tarnyboje, dalyvausiu.

Prie profesinės sąjungos nusprendžiau prisijungti, kai kažkada atvažiavo LTPF pirmininkė Loreta Soščekienė ir mūsų vadovai paragino, kad tiems, kam įdomu, vertėtų nueiti pasiklausyti. Matau, ateina smulkus žmogutis, bet iš jos sklinda tikrai stipri lyderės aura, taip pat įspūdį padarė stiprios vertybės. Būdavo taip: ko vis prireikus, pasisiūlydavau padėti, taip pat vis papasakodavau kitiems apie LTPF, nors tuomet jokių pareigų neužėmiau. Vėliau pradėjo ateiti pareigūnai, norėdami stoti į „tavo profesinę sąjungą“. Taip netyčia buvau parinkta lydere.

Visgi, jei tik matysiu, kad galiu padėti, taip ir darysiu. Čia dirba tikrai inteligentiški pareigūnai, aš mėgaujuosi ir savo darbe, ir profesinėje sąjungoje.

LTPF: Profesinė sąjunga gerokai išaugo. Kaip Jums tai pavyko?

B.S.: Nuoširdžiai aiškindavau, kas ta profesinė sąjunga, kada ji gali padėti, o kada ne. Manau, tai padėjo – jei esi nuoširdus, žmonės įvertina. Antra, kai atėjau, Lietuvos probacijos tarnyboje prasidėjo reforma, vieni pokyčiai sekdavo kitus. Dažnai daug ko nežinodavome, pareigūnai nesijautė saugūs dėl to, kaip viskas klostysis. Profesinė sąjunga tapo tarsi saugi salelė, kur kažkas tave visada palaikys susidūrus su bėda.

Daug gerų žmonių nukentėjo dėl reformų ir dar dabar kenčia. Profesinė sąjunga suteikia stabilumo. Žinoma, būti nariu naudinga ir dėl paprastesnių dalykų: socialinių garantijų, bendrumo jausmo, bendravimo su bendraminčiais. Sakyčiau, kai jos nariais tapo dauguma kolegų, tai netgi pagerino mikroklimatą darbovietėje. Profesinė sąjunga padėjo sustiprėti mūsų bendruomenei.

Anksčiau dar būdavo, kad žmonės skųsdavosi, jog moka nario mokestį, bet daug negauna. Tuomet paprastai paaiškindavau: „Žiūrėk, tokioje ar tokioje organizacijoje toks pareigūnas susidūrė su tokia problema, anoje su kitokia. Jei tau atsitiks bėda, iš bendrų pinigų padėsime tau. Juk vien jau teisinė pagalba brangiai kainuoja“. Dabar tai jau savaime suprantama.

LTPF: Kaip vertinate pareigūnų darbo sąlygas?

B.S.: Prioritetas – atlyginimai. Jie neatspindi reikalavimų ir krūvio. Nenoriu išskirti, bet vis tik didmiesčiuose situacija prastesnė dėl gerokai brangesnio pragyvenimo. Juolab, kad ten žmonės dirba tikrai daug. Pavyzdžiui, po pirmos reformos pareigūnai Vilniuje turėdavo po 150(!) bylų. Taip, dabar sumažėjo iki 50-60, kas vis tiek labai daug. Be to, už ankstesnį didelį krūvį papildomai neatlyginta. Kitas aspektas: nors bylų sumažėjo, stipriai pakilo reikalavimai, atsirado daugiau programų. Neseniai kalbėjausi su pareigūnais dėl to, kokį krūvį laikytų normaliu, tai tikėtųsi maždaug 35.

Yra neigiamų aspektų ir dėl pareigūnų darbo vertinimų. Kai daug žmonių dirba labai gerai, bet galima finansiškai atlyginti tik daliai jų, kyla nepasitenkinimas. Buvo tokių dalykų, kad atėjusiems jauniems specialistams dėl mažo koeficiento teiktas prioritetas keliant atlyginimą. Nors suprantama, kodėl taip daryta, taip ignoruotos seniau dirbusių pareigūnų pastangos.

Saugumas – dar viena problema. Pareigūnai sako, kad nesijaučia išties apsaugoti. Nuolat girdime iš vadovų, politikų, kad saugumo klausimą reikia spręsti, bet konkrečių pokyčių nėra.

LTPF: Nuo liepos Lietuvos probacijos tarnyba bus atskirta nuo Kalėjimų departamento. Kaip tai vertinate?

B.S.: Viena vertus, skamba gražiai – būsime lygiaverčiai, kita vertus, dėl struktūros, kaip vyks procesai ir kitų aspektų lieka daug neaiškumų. Pavyzdžiui, kaip bus vykdomi viešieji pirkimai ir kaip mums kokius pieštukus parūpins? Galima drąsiai sakyti, kad iš pradžių bus sudėtingiau dirbti, kol iki galo įsivažiuos procesai. Po ankstesnės reformos irgi buvo chaoso.

Bet kuriuo atveju, aiškinsimės rūpimus klausimus ir ieškosime sprendimų jiems.

LTPF: Ačiū už pokalbį ir linkime sėkmės atstovaujant probacijos pareigūnams!

 

2022-01-24
LTPF informacija

Susiję straipsniai

Naujausi straipsniai
Užkrauti daugiau