Pareigūnų profsąjungų „viešo gėdinimo“ akciją po policijos, Vyriausybės ir VRM langais jaukė lietus

LTPF atstovai išvakarėse išplatino pranešimą „Vidaus reikalų ministro viešas įsipareigojimas nieko nevertas?“, o šį penktadienį Vilniuje paeiliui rengė tris protesto akcijas prie Policijos departamento (PD), Vyriausybės ir Vidaus reikalų ministerijos (VRM). Tiesa, „viešo gėdinimo“ akcijos pradžią sujaukė lietus: protestuotojai pabūgo, kad sušlaps plakatas, ir nutarė apie pusvalandį palaukti geresnio oro. Policininkų profsąjungos vėl reikalauja ministro Eimučio Misiūno atsistatydinimo.

 

Policijos pareigūnų profesinės sąjungos vis dar negauna nario mokesčio ir policijos pareigūnams vis dar netaikomas Nacionalinis susitarimas. 43 dienos – tiek praėjo laiko nuo vidaus reikalų ministro įsipareigojimo išspręsti šias problemas. Be to, ministras E. Misiūnas tai padarė ne bet kur, o Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje, rašoma Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos (LTPF) išvakarėse paviešintame pranešime. Ministras visiškai nebevaldo Policijos departamento?

Dėl to Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacija ėmėsi aktyvių priemonių: kreipiasi į teismą ir penktadienį nuo 11 val. organizavo viešo gėdinimo akcijas prie Policijos departamento (PD), Vyriausybės ir Vidaus reikalų ministerijos (VRM).

Tiesa, protesto prie Policijos vadovų būstinės pradžia buvo atidėta dėl prasto oro: akcijos rengėjai nenorėjo, kad sušlaptų milžiniškas popierinis plakatas.

Pareigūnų profsąjungų piketas priešais Policijos departamento pastatą vėlavau ilgiau nei pusvalandį.

Tik maždaug 11.35 val. 13 piketuotojų atvyko į akcijos vietą, išvyniojo plakatą su užrašu „Generalini komisare, ministre, premjere, jūs nesilaikote profesinėms sąjungoms duoto pažado!“ ir ėmėsi čia pat spalvinti jo raides. Tiesa, generalinis komisaras Linas Pernavas plakato per savo kabineto langus šiandieną taip ir nepamatė: įstaigos vadovas piketo metu buvo garsiuosiuose savo anglų kalbos kursuose.

Lietuvos policijos profesinės sąjungos piketo metu vėl reikalavo vidaus reikalų ministro E.Misiūno atsistatydinimo dėl „chaoso“ Policijos departamente. „Jeigu vidaus reikalų ministras įvardija, kad jis yra neįgalus sutramdyti generalinį komisarą, tai tegu priima sprendimus“, – BNS sakė Policijos profsąjungos pirmininkė Roma Katinienė. „Policijos pareigūnams atsibodo girdėti tik pažadus, kuriuos duoda departamento vadovai ir ministras susitikimuose, kad susitarimų yra laikomasi. Tų susitarimų nėra laikomasi“, – teigė profsąjungos pirmininkė.

Pasak R.Katinienės, policijos vadovai ir ministerija nesilaiko Nacionalinio susitarimo, blokuojamos profesinės sąjungos, nemokant nario mokesčio, įvesti neobjektyvūs metiniai vertinimai, organizuojami pareigūnus „užkraunantys“ nuotoliniai mokymai bei papildomai darbai, už kuriuos nemokama, taip pat pasisakoma prieš tvarką, kuria policija nebedraudžia automobilių „Kasko“ draudimu ir pareigūnams patiems tenka atlyginti žalą už eismo įvykius. Nėra socialinio dialogo iš Policijos departamento pusės. Esu čia dėl pareigūnų socialinių garantijų.

Iš Kauno atvykusi 33-ejų pareigūnė Lilė Žukaitė BNS teigė, kad pasigenda dialogo su policijos vadovybe, taip pat jai kelia nerimą kiti socialiniai klausimai. „Nėra socialinio dialogo iš Policijos departamento pusės. Esu čia dėl pareigūnų socialinių garantijų, šiandien turime situaciją, kad metiniai vertinimai nėra objektyvūs, papildomai turime sukurtus nuotolinius mokymus, kurie užima laiko pasiruošti, bus įskaitos ir prie viso to mes dar turime savo profesines taktikas, kurioms numatytos valandos“, – sakė pareigūnė.

 L.Soščekienė: PD tyčiojasi ne tik iš mūsų

„Mes visą tą laiką bendravome su Policijos departamentu, naiviai tikėdamiesi, kad PD elgsis geranoriškai ir kad tą geranoriškumą skatins VRM valia. Deja. PD tyčiojasi ne tik iš mūsų. Matome, kad jiems nusišvilpti į tai, ką kalba ministras. Tokio įžūlaus generalinio komisaro ir tokio bestuburio VRM ministro mes dar nematėme. Kam buvo reikalingas šou bažnyčioje? Ministro reitingams? Gal vis tik laikas pradėti dirbti?“, – pranešime cituojama pasipiktinimo neslepianti LTPF pirmininkė Loreta Soščekienė.

LTPF pateikia įvykių chronologiją:

Kovo 19 d. Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje vykusiame ministro Eimučio Misiūno, policijos profesinių sąjungų ir policijos vadovų susitikime ministras įsipareigojo ir įpareigojo PD, kad šis užtikrintų, jog profesinių sąjungų nario mokestis organizacijoms būtų pervedamas be trukdžių. Taip pat sutarta, kad policijos pareigūnams bus taikomas nacionalinis susitarimas.

Kovo 25 d. LTPF gavo PD laišką su siūlymu, kuriame policijos pareigūnai paraginti pažymėti sistemoje dėl nario mokesčio pervedimo. Jame buvo ir toks sakinys: Nepageidauju, kad narystės mokestis būtų išskaitomas iš mano darbo užmokesčio (ketinu mokėti savarankiškai ar pateikti (esu pateikęs) prašymą dėl išstojimo iš profesinės sąjungos). LTPF gautą pasiūlymą išplatino profesinių sąjungų vadovams. Nepaisant to, kad jis nekorektiškas, nes pateiktame sakinyje skatinama ir išstoti iš profesinės sąjungos.

Kovo 28 d. LTPF atstovai dalyvavo VRM ministro E.Misiūno inicijuotame susitikime su policijos generalinio komisaro pavaduotoju R.Bobinu. Jame sutarta, kad PD pats techniškai išspręs profesinių sąjungų nario mokesčio pervedimo klausimą. PD, neva norėdamas viską padaryti kuo paprasčiau ir greičiau, LTPF paprašė pateikti narių sąrašus. LTPF sąrašus pateikė per 3 dienas. Beveik po mėnesio, balandžio 23 d. LTPF gavo dar vieną PD raštą, pasirašytą policijos generalinio komisaro pavaduotojo R.Bobino. Jame rašo, kad PD elektroniniu paštu kreipėsi į profesinių sąjungų narius, primindami jiems, kad jie nėra pateikę prašymo dėl nario mokesčio pervedimo Policijos darbuotojų savitarnos portale. Šie priminimai kartojami kasdien, nors su ministru anksčiau buvo sutarta, kad pats PD rankiniu būdu pažymės visus pareigūnus sistemoje, nes turi visų profesinių sąjungų narių popierinius prašymus.

Po susitikimo su ministru ir PD vadovais bažnyčioje praėjo 43 dienos. Už mėnesius, per kuriuos neišspręsta ši problema, PD profsąjungoms skolingas apie 10 tūkst. eurų. Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos pagrindinis lėšų šaltinis, siekiant teikti savo nariams kuo kokybiškesnes paslaugas bei tvirtai atstovauti jų interesams, yra nario mokestis. Taigi, Policijos departamento savivalę, stabdant pareigūnų nario mokesčio pervedimą profsąjungai ir vidaus reikalų ministro delsimą vykdyti įsipareigojimus, vertiname kaip trukdymą profesinių sąjungų veiklai.

Nepakito PD pozicija ir dėl nacionalinio susitarimo – jis policijos pareigūnams vis dar netaikomas.  Savo ruožtu generalinį komisarą pavaduojantis Edvardas Šileris žurnalistams pareiškė, kad su piketuotojų kritika ir reikalavimais sutikti negalima. „Žmonės bando piketuoti, bet su labai neaiškiais reikalavimais. Nes tai, kas yra suderėta, iš esmės mes vykdome“, – tvirtino E.Šileris.

E.Šileris teigė, kad policijos vadovybė yra pasirengusi racionaliniai kalbėtis su policijos pareigūnais, tačiau išskirti tam tikros grupės iš kito nesiruošiama. Profsąjungų vadovai policijos vadovybę dėl socialinio dialogo stokos, pareigūnų darbo užmokesčio, vertinimo ir motyvacinės sistemos problemų, brangių generalinio komisaro L.Pernavo komandiruočių kritikavo ir šių metų kovą. Tuo metu ministras E.Misiūnas kritiką atmetė ir teigė profsąjungų veiksmuose įžvelgiantis asmeninių ambicijų, L.Pernavas teigė, kad profesinių sąjungų kritika yra nepagrįsta, ir pateikė kelis kartus mažesnius skaičius apie jo komandiruotėms išleistus pinigus.

15min.lt
2019-05-03
Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/pareigunu-profsajungos-rengia-vieso-gedinimo-akcijas-po-policijos-vyriausybes-ir-vrm-langais-56-1139222?copied

Susiję straipsniai

Naujausi straipsniai
Load More