Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacija (LTPF) skubotai parengtą Lietuvos probacijos tarnybos reformą vadina grėsme visuomenei, nes ja nebus sprendžiamos pagrindinės problemos, o tik sukurtos naujos. Todėl pareigūnų atstovai kreipiasi į visas Seimo frakcijas prašydami stabdyti Teisingumo ministerijos ir ministrės Ewelinos Dobrowolskos veiksmus, kurie, pasak LTPF, atrodo kaip noras būsimai valdžiai palikti kuo bjauresnių problemų rinkinį.
Pasak LTPF pirmininkės Loretos Soščekienės, paknopstomis ir atmestinai sukurpta reforma ne tik nespręs pareigūnų darbo krūvio, taikomos praktikos skirtumų, besidubliuojančių funkcijų – dėl kurių ji ir sumanyta, bet ir sukurs ilgalaikių naujų bėdų.
„Noriu ministrei ir visiems politikams priminti – probacijos pareigūnai dirba ne su mokinukais ir ne su smėlio pilimis Lukiškių a., o su žmonėmis, atlikusiais bausmes už nusikaltimus. Todėl profaniškas darbas, imituojant reformą ir problemų sprendimą, tik didins įtampas, kurios vienareikšmiai baigsis nusikalstamumo augimu. Kadangi Teisingumo ministerija baigiantis kadencijai tapo visiškai kurčia pareigūnams ir jų pastaboms, tenka kreiptis į parlamentinę ministrų kontrolę vykdančius Seimo narius – gelbėkite griaunamą sistemą dabar, nes kai pasikeis valdžia, paveldėsite uždelsto veikimo bombą“,- niūrias prognozes išsako L. Soščekienė.
Jos teigimu, minimoms problemoms spręsti nereikia reformų, nereikia keisti minėtos tarnybos struktūros. Pasak LTPF pirmininkės, pastarųjų kelių mėnesių įvykiai, kai kalėjimų įstaigose vienas po kito buvo užpulti pareigūnai, rodo kaip kliba visa bausmių vykdymo sistema, belieka tik pakirsti probacijos sistemą ir turėsime rezultatą – bausmių atlikimo vietose neapsaugotus pareigūnus ir neįgalią Probacijos tarnybą.
„Kam reformuoti vos kelis metus kaip savarankišką tarnybą veikiančią Probacijos tarnybą, kai užtektų lokalių sprendimų – įdarbinti daugiau darbuotojų, pasiūlyti jiems patrauklias sąlygas ar priedą? Reforma, priešingai, nei tikimasi, tik paskatins dar didesnį pareigūnų ėjimą lauk. O tai neišvengiamai turės tiesioginės įtakos visuomenės, t.y. visų mūsų saugumui, nes žmonių tarnyboje jau dabar kritiškai trūksta“, – sakė Loreta Soščekienė.
Pareigūnų atstovai sako, kad negalima Probacijos tarnybos klientų lyginti nei su Registrų centro, nei su Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos, kuo bandoma pateisinti Probacijos tarnybos reformą.
„Probacijos tarnybos „klientai“ nesiekia apginti savo teisių ir neieško paslaugų. Privalomos pareigos jiems nustatytos teismo sprendimu, todėl jų motyvacija yra žema, o finansinės bei techninės galimybės dažnu atveju yra itin ribotos. Sujungiant nutolusias darbo vietas, kaip planuoja reformos rengėjai, nesusimąstyta, kaip probuojamasis įgyvendins savo pareigą atvykti į tarnybą, kai dažniausiai jis tam neturi pinigų, o susisiekimas viešuoju transportu komplikuotas, ypač iš nutolusių gyvenviečių. Pareigūnų nuomone, nuotoliniai susitikimai neduoda tokios naudos, kaip susitikimai gyvai. Todėl neabejojame, kad pokyčiai bus tik žalingi, nes prarasta probuojamųjų kontrolė atsisuks prieš visuomenę“, – sakė L.Soščekienė.
Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacija konsultacijų su Lietuvos probacijos tarnyba dėl sumanytų struktūrinių pertvarkų metu, teigia, negavusi aiškių atsakymų nei kaip nauja struktūra pagerins tarnybos darbą, nei kaip bus sprendžiama eilė problemų, kurios kils, nei kokią apčiuopiamą naudą duos.
„Susidarė nuomonė, kad pertvarkos sumanytojai ir patys gerai nenutuokia, ką ketina daryti, tačiau viena aišku – įgyvendinti reformą siekiama kuo skubiau, iki naujųjų Seimo rinkimų. Kodėl tokia skuba?“, – stebisi LTPF pirmininkė.
Pareigūnų federacija mano, kad subalansuoti Tarnybos pareigūnų darbo krūvius galima išsprendus Vilniaus skyriaus pareigūnų darbo krūvio problemą.
„Krūvių problema iš esmės egzistuoja tik šiame padalinyje. Žinome, kad Probacijos tarnyboje buvo sudaryta darbo grupė Vilniaus skyriaus krūvių problemai spręsti, kuri praėjusių metų rudenį pateikė siūlymus, tačiau kodėl jais nepasinaudota iki šiol lieka atviras klausimas. Mes jau liūdnai juokaujame, kad Teisingumo ministerija tapo kapinėmis protingiems sprendimams, tuose koridoriuose „miršta“ visi racionalūs ekspertų pasiūlymai, bujoja tik diletantiškas entuziazmas ir neišmanymas“, – situaciją komentavo L.Soščekienė.