Ženevoje prasidėjo paskutinė 113-osios Tarptautinės darbo organizacijos konferencijos savaitė. Į dvi savaites vykstančią konferenciją susirinko darbuotojų, darbdavių ir Vyriausybių atstovai iš viso pasaulio. Tarp jų ir vienintelis profesinių sąjungų atstovas iš Lietuvos, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkės pavaduotojas, Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos pirmininkės patarėjas Artūras Černiauskas.
Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) konferencija yra aukščiausias TDO valdymo organas, kuris svarsto ir priima Tarptautinės darbo organizacijos konvencijas ir rekomendacijas, sprendžia dėl naujų narių priėmimo, keičia TDO konstituciją, svarsto svarbiausius TDO bendros politikos, ateities veiklos bei kitus klausimus. Darbas vyksta komitetuose, tad šalių atstovai turi pasirinkti, kuriame jų dalyvaus, nes veikla keliuose – neįmanoma dėl to, jog jie vyksta paraleliai tuo pačiu metu. Lietuvos profesinių sąjungų atstovas A.Černiauskas pasirinko Oraus darbo komitetą, kurio misija ir diskutuotini klausimai ypač artimi profesinių sąjungų veiklai.
Šiemet vykstančioje konferencijoje didelis dėmesys skiriamas darbuotojų saugai ir sveikatos apsaugai nuo biologinių pavojų. Tikimasi, kad bus priimta konvencija dėl darbuotojų saugos ir sveikatos apsaugos nuo biologinių pavojų darbo aplinkoje, papildyto rekomendacijos. Kitas ne mažiau svarbus klausimas – platforminis darbas.
Pasak A.Černiausko, nenuostabu, kad šios konferencijos dėmesio centre atsidūrė šis klausimas, nes platforminis darbas paplitęs visame pasaulyje, o Lietuvoje geriausiai žinomi šios srities atstovai – Bolt, Wolt darbuotojai. Platforminio darbo klausimas nagrinėjamas Oraus darbo komitete.
„Šis klausimas atsidūrė priekyje kitų, nes nėra aiškaus jo reglamentavimo, neaišku pagal kokią formą darbuotojai dirba platforminiuose darbuose, kokius mokesčius moka ar turėtų mokėti. Šie darbuotojai – tarp labiausiai pažeidžiamų, nes jie neturi jokių socialinių garantijų. Todėl Oraus darbo komitete vyko diskusijos apie tai, kokie turėtų būti darbo santykiai dirbant platforminį darbą, kaip reglamentuoti ir kt. Ir nors Oraus darbo konvencija buvo priimta gerokai anksčiau, prieita nuomonės, jog būtina priimti rekomendacijas išskirtinai dėl platforminio darbo. Vykstant tikrai karštoms diskusijoms, profesinės sąjungos spaudė, jog neturėtų būti apsiribota vien rekomendacijų priėmimu ir teigė, jog būtina priimti net ir atskirą konvenciją dėl platforminio darbo. Iš kitos pusės – darbdaviai, kurie pasisakė prieš konvenciją. Visgi, susivienijus šalių vyriausybių ir profesinių sąjungų atstovams, vykusio balsavimo metu buvo nuspręsta, jog turi būti priimtos ir rekomendacija, ir vėliau konvencija“, – apie karštas batalijas konferencijoje papasakojo A.Černiauskas.
Tik susitarus visoms šalims, suformavus rekomendacijas paaiškės, kaip galiausiai bus apibrėžtas platforminis darbas, nors, pasak pašnekovo, sukurti modelį, kuris tiktų visam pasauliui – nelengva užduotis. Profesinių sąjungų tikslas – apsaugoti darbuotojus, kurie jų akimis šiandien yra beteisiai.
Konferencijoje be kitų vyksta diskusija dėl pagrindinių principų ir teisių darbe strateginio tikslo; dėl darbo standartų taikymo; konvencijos pažeidimų atvejų; dėl deramo darbo „care economy“ srityje, apimančioje visas socialinės politikos sritis: sveikatos apsaugą, slaugą, socialinį darbą, priežiūrą, pagalbą namuose, švietimą ir daug kitų ne mažiau svarbių diskusijų.
Tarptautinėje darbo organizacijos konferencijoje priimtas konvencijas šalys dar turi ratifikuoti, tik po šios procedūros jos tampa privalomomis, visgi, anot A.Černiausko, Tarptautinės darbo organizacijos veikla ir rengiamos konferencijos – labai reikšmingos, nes jų dėka atsirado konvencijos dėl teisės steigti organizacijas, streikuoti, dėl darbo 8 valandas ir kitos, be kurių šiandien sunku būtų įsivaizduoti mūsų kasdienį gyvenimą.
Greta komitetų darbo yra numatyti ir keli renginiai. Vienas jų – birželio 11 d. – skirtas pasaulinei kovos su vaikų darbu dienai paminėti. Kitas – birželio 12 d. – aukšto lygio forumas, skirtas pasaulinės socialinio teisingumo koalicijos veiklai pristatyti.
Konferencijos veikla vyksta trišaliu pagrindu, tuo kuo remiasi visa TDO veikla, t.y atstovaujama vyriausybėms, daugeliu atvejų darbo ir socialinės apsaugos ministrai ar jų įgalioti atstovai, darbuotojų (profesinių sąjungų) bei darbdavių atstovai.