Teisingumo ministerijos ketinimai išstatutinti pareigūnus profsąjungoms kelia nerimą

Loreta Soščekienė Loreta Soščekienė

Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacija (LTPF) kreipėsi į Teisingumo ministeriją (TM), prašydama paaiškinti, kodėl TM planuoja įkalinimo įstaigų resocializacijos pareigūnų išstatutinimą, nesiėmusi konsultavimo procedūros, kuri privaloma pagal Darbo kodeksą. Nerimą kelia ir TM ketinimai išstatutinimą organizuoti per labai trumpą laiką. Tai pažeistų pareigūnų lūkesčius ir sukeltų chaosą įkalinimo įstaigose.

„LTPF nekvestionuoja TM siekio gerinti nuteistųjų integraciją, tačiau mūsų pareiga pasirūpinti bausmių vykdymo sistemos pareigūnais, jų teisėmis ir interesais. Prieš kelis metus panašus procesas vyko vidaus reikalų sistemoje, tada išstatutinti pareigūnai, pagal savo darbo pobūdį neturėję viešojo administravimo įgaliojimų sau nepavaldžių asmenų atžvilgiu. Tai personalo, finansų ir panašių skyrių pareigūnai. Tačiau šie procesai vyko su protingu pereinamuoju periodu, nepažeidžiant pareigūnų lūkesčių. Ypač tų, kuriems iki pareigūno pensijos buvo likę labai nedaug laiko“,- teigia LTPF pirmininkė L. Soščekienė.

Dabartiniuose TM planuose  ketinama išstatutinti resocializaciją vykdančius pareigūnus, kurių funkcija – padėti nuteistiesiems pasiruošti grįžimui į visuomenę. LTPF žiniomis, šių pareigūnų pareigybės įvairiose įkalinimo įstaigose iki šiol nėra užpildytos. Profesinės sąjungos siūlo į laisvas  pareigas priimti ne statutinius pareigūnus ir pažiūrėti, kaip jiems seksis dirbti. Tik nežinia, kiek bus norinčių dirbti šį darbą. Neaišku ir koks atlyginimas būtų mokamas. Dabar resocializacijos pareigūnai, turintys 1 metų stažą gauna apie 800 eurų į rankas. Koks būtų nestatutinių darbuotojų statusas – jie dirbtų pagal darbo sutartį, ar būtų valstybės tarnautojai?

„Klausimų labai daug, o atsakymų TM neturi. Tik girdime apie labai didelį norą kuo greičiau imtis reformos. Suprantame norą pasigirti darbais baigiantis kadencijai, tačiau to negalima daryti žaidžiant žmonių likimais. Ši tarnyba ir taip ne pati patraukliausia visoje statutinėje sistemoje, jau dabar rasti norinčių dirbti resocializacijos srityje nėra paprasta. Retas kuris susivilioja pareigūnų turimomis socialinėmis garantijomis. Joms nelikus, darbo vietos iš vis bus nepatrauklios, arba labai kris kompetencija ir paties proceso efektyvumas. TM argumentas, kad pareigūnų uniforma nuteistiesiems kelia stresą ir trukdo resocializacijos procesui, sunkiai atlaiko kritiką. Mes ne apie vasaros stovyklas ir būrelių vadovus vis tik kalbame“,- staigių planų trūkumus vardija L. Soščekienė.

LTPF teigimu, tokie procesai negali vykti skubos tvarka. Turi būti gerokai platesnės ir išsamesnės diskusijos dėl  nuteistųjų resocializaciją vykdančių subjektų pertvarkos, o procesas vykti laikantis visų įstatymo reikalavimų.

 

2020-07-22
LTPF informacija

Susiję straipsniai

Naujausi straipsniai
Load More