Pareigūnų profesinių sąjungų atstovai iš būsimų ministrų tikisi neskubių pokyčių ir senų problemų sprendimo

Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos (LTPF) pirmininkė Loreta Soščekienė teigė besitikinti, kad naujieji vidaus reikalų ir teisingumo ministrai darbą pradės sklandžiai, nesiekdami revoliucijų ir išjudindami senas problemas. Nuo vieningo įstatymų ir tvarkų laikymosi Kalėjimų departamento įstaigose, iki pasienio pareigūnų bei ugniagesių aprūpinimo.

LTPF vienija policijos, pasienio, kalėjimų departamento pareigūnus, taip pat ugniagesius, Vadovybės apsaugos tarnybos, Viešojo saugumo tarnybos ir kitus pareigūnus.

„Pagrindinis mūsų darbas dažniausiai vyksta su Vidaus reikalų ir Teisingumo ministerijomis. Šiuo metu esamą situaciją galime vertinti stipriu septynetu. Nebėra daug „karštųjų taškų“, dalis problemų išsisprendė per praėjusius kelerius metus, keičiantis politinei valdžiai ir institucijų vadams. Panašu, kad galime turėti abi ministres, bus įdomi patirtis. Su išeinančia vidaus reikalų ministre trinties nebuvo. Stengiamės mums svarbiausius klausimus spręsti dialogo, ne mitingų ir konfliktų keliu. Matydami ministrių kandidatūras tikimės, jog tai ir joms bus priimtinas būdas“,- sako LTPF pirmininkė L. Soščekienė.

Jos teigimu, tikimasi, kad gausi parama, ateisianti Lietuvai, pareigūnų neaplenks ir bus galima  išspręsti tas problemas, kurių ankstesnės valdžios nelietė dėl lėšų trūkumo.

VRM pavaldume esančio Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) vadovybė su profesinėmis sąjungomis šių metų birželio 26 d. pasirašė kolektyvinę sutartį. Kylantys klausimai sprendžiami per socialinį dialogą, kuris yra pakankamai atviras ir nuoširdus. Pasak LTPF pirmininkės, gerai, kad ugniagesiams darbo užmokestis keliamas ne tik „per vertinimus“, bet ir suteikiama galimybė daryti karjerą bei gauti didesnį darbo užmokestį įgyjant naujas kompetencijas.

„Tačiau VRM ir PAGD negali rasti sprendimo dėl savivaldybių ugniagesių komandų finansavimo ir komplektavimo. Dažnai pasitaiko atvejų, kai ugniagesiai budi po vieną, teisinamasi, kad sudėtinga užpildyti etatus, arba tam neskiriama pakankamai finansavimo. Nors yra aiškus minimalus standartas, kuriame nurodytas ugniagesių skaičius, turintis išvykti į įvykį, praktikoje jo niekas nesilaiko. Labai tikiuosi, kad naujoji ministrė šią problemą pagaliau išspręs“,- teigia L. Soščekienė.

Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) taip pat pasirašiusi šakos kolektyvinę sutartį, praėjusių metų liepą, čia socialinis dialogas irgi pakankamai aukštame lygyje.

„Esame girdimi, su mumis tariamasi, derinami sprendimai. Tačiau finansai ir čia problema. VSAT pareigūnai turėtų būti geriau aprūpinami naujausia technika ir ginkluote. Taip pat, pagaliau reiktų pasirūpinti ir sienų vaizdo stebėjimo sistemomis, kas aktualu visai Lietuvai“,- vardija pareigūnų atstovė.

Bendravimas su Policijos departamentu, po penkerius metus trukusios priešpriešos, šiemet pagaliau grįžta į normalias vėžes. „Esame baigę derybas dėl šakos kolektyvinės sutarties, artimiausiu metu turėtume ją pasirašyti. Noriu atkreipti dėmesį, kad mūsų vertinimu, tai bus išskirtinis susitarimas, kuris, tikiuosi, padės gerus pagrindus naujam bendradarbiavimo etapui“,- akcentuoja L. Soščekienė.

Kolektyvinę sutartį šių metų birželio 18 d. pavyko pasirašyti ir su Kalėjimų departamentu (KD), kuris pavaldus Teisingumo ministerijai.

„Pagaliau ir atskirose KD pavaldžiose įstaigose vyksta dialogas.  Jau aptartas naujų tarnybinių uniformų klausimas, tikimės, kad kitais metais jau pareigūnai turės naujas ir patogias. Kartu su KD ieškome būdų didinti pareigūnų darbo užmokestį, nes jis tikrai darosi visiškai nekonkurencingas“,- sako LTPF vadovė.

Ji priduria, kad labai tikisi, jog naujoji ministrė ar ministras turės daugiau palankaus požiūrio į KD pareigūnus, ne tik į bausmes atliekančius asmenis.

„Negerai tai, kad atskiros įstaigos gyvena lyg atskiros karalystės, sudėtinga formuoti bendrą praktiką sprendžiant problemas. Kaip pavyzdį norėtųsi paminėti Šiaulių tardymo izoliatorių, kuriame net šakos kolektyvinė sutartis taikoma kitaip nei kitose įstaigose. Ir tokio interpretavimo neveikia jokie KD išaiškinimai ar rekomendacijos. O reiktų, kad visose įstaigose nusistovėtų vieninga įstatymų ir kolektyvinės sutarties taikymo praktika, tuomet nesusikalbėjimų ir konfliktų kiltų mažiau“,- ypatumus nurodo L. Soščekienė. Apibendrindama situaciją, profesinių sąjungų atstovė sako, kad labai svarbu, jog bet kokie sprendimai susiję su jautriais klausimais, nebūtų sprendžiami skubotai.

„Sukelti įtampas labai paprasta, užtenka vieno neatsargaus žodžio, o pasekmės gali būti skaudžios, būta atvejų, kai dėl to pareigūnai paliko tarnybą. Švaistytis paruoštais ir valstybei labai brangiai kainavusiais žmonėmis yra pats neatsakingiausias požiūris“,- sako LTPF pirmininkė Loreta Soščekienė.

2020-11-27
LTPF informacija

Susiję straipsniai

Naujausi straipsniai
Load More