Šiandien, liepos 17 d., Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacija kreipėsi į Valstybės sienos apsaugos tarnybą (VSAT) dėl pasienio pareigūnų saugumo.
Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Vilniaus pasienio rinktinės Tverečiaus užkardos pareigūnai sulaikė 4 valstybės sieną nelegaliai kirtusius asmenis. Vienam iš sulaikytų asmenų nustatytas teigiamas COVID-19 viruso testas.
Profesinės sąjungos žiniomis, įstaiga nesiėmė jokių pirminių ir racionalių tolesnių veiksmų, siekiant apsaugoti pareigūnus nuo galimo viruso paplitimo tarp Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnų. Sulaikyti asmenys nebuvo izoliuoti nuo Tverečiaus užkardos personalo jokia forma, pareigūnams nebuvo pateiktos jokios instrukcijos dėl kontaktavimo su asmenimis, nelegaliai atvykusiais iš rizikos šalių.
Akcentuotina, kad tokia situacija, kaip nutikusi Tverečiaus užkardoje yra netoleruotina, ypač statutinėje įstaigoje. Manytina, kad Valstybės sienos apsaugos tarnybos vado įsakymais patvirtinti teisės aktai (įskaitant veiklos tęstinumo koronaviruso COVID-19 grėsmei valdyti užtikrinimo planą) numatė (turėjo numatyti) elementarią tvarką, veiksmų eigą, kai atliekant tarnybines funkcijas yra galimas kontaktas su užsikrėtusiuoju COVID-19 virusu. Ar realiai pareigūnai turi žinių ir yra instruktuoti, kaip turi būti organizuojama ir vykdoma tarnyba, neaišku. Pastebėtina, kad sveikatos priežiūros įstaigose ir šiuo metu darbas yra organizuojamas kitaip nei buvo iki COVID-19 pandemijos paskelbimo. Todėl logiška, kad ir Valstybės sienos apsaugos tarnyboje ir šiuo metu ypatingas dėmesys turi būti skiriamas pareigūnams, kurie kiekvieną parą gali turėti tiesioginį kontaktą su asmenimis, atvykusiais iš COVID-19 smarkiai paveiktų šalių.
Jeigu yra nustatyta tvarka ir konkrečios elgesio taisyklės (prievolės ir atsakingi asmenys) kaip turi būti organizuojamas darbas su asmenimis, atvykstančiais iš COVID-19 smarkiai paveiktų šalių, tai klausimas, kodėl jų nebuvo laikomasi Tverečiaus užkardoje, kodėl užkardos vadas nesiėmė būtinų veiksmų, siekdamas apsaugoti pareigūnų sveikatą, galimai net ignoravo nustatytas taisykles. Aktualu ir tai, ar nustatytų instrukcijų (jei tokios yra) yra principingai laikomasi kitose pasienio užkardose.
Pareigūnų teigimu, kontaktą su sulaikytais asmenimis turėjo iš esmės visas užkardos personalas, tačiau į izoliacijos skyrimą pažiūrėta labai siaurai, neatskleista visa kontaktų grandinė, izoliuotas ženkliai per mažas pareigūnų skaičius. Kiek žinome, vienas pareigūnas, po to, kai buvo žinomas jo kontaktas su sulaikytais asmenimis, vis tiek buvo paskirtas vykti į mokymus Pasieniečių mokykloje. Nors į mokymus vyko vienu automobiliu su kita Tverečiaus užkardos pareigūne, pastarajai saviizoliacija neskirta. Mokymu metu, kontaktą su sulaikytais asmenimis turėjęs pareigūnas, buvo apgyvendintas Pasieniečių mokyklos bendrabutyje, kuriame kontaktavo tiek su savo, tiek su kitų kursų studentais. Taigi galimas rizikoje esančių ir užsikrėsti galėjusių pareigūnų ratas yra platesnis. Kada Tverečiaus užkardos pareigūnai bus pradėti tikrinti dėl užsikrėtimo COVID-19 virusu, patys pareigūnai nėra informuoti. Pareigūnų bendruomenė itin sunerimusi, yra pareigūnų, kurių sutuoktinės laukiasi, kurie kontaktuoja su rizikos grupės amžiaus tėvais ir pan. Pastebėtina, kad klausimas labai jautrus laiko aspektu, todėl siekiant išvengti galimo COVID-19 židinio Valstybės sienos apsaugos tarnyboje, privalo būti reaguojama nedelsiant.
Federacija prašo kuo skubiau imtis veiksmų dėl pareigūnų testavimo, atlikti patikrinimą tarnyboje ir nustatyti, dėl kokių priežasčių Tverečiaus užkardoje susidarė tokia situacija, išsamiai ir tiksliai informuoti pareigūnų bendruomenę apie esamą padėtį ir planuojamus atlikti veiksmus.
2020-07-17
LTPF informacija