Kelių milijonų Sirijos krikščionių pasirinkimas: bėgti iš namų, tapti sukilėlių įkaitais ar būti užmuštiems

moterisSavo kalėdiniame sveikinime urbi et orbi popiežius Pranciškus Dievo prašė taikos Sirijoje, kurioje jau dvejus metus siaučia pilietinis karas. Žuvo tūkstančiai civilių gyventojų, tačiau ypač sudėtingoje padėtyje atsidūrė šios šalies krikščionys, į kuriuos abi kariaujančios pusės žiūri įtariai.


 Prezidento Basharo al-Assado režimas juos laikė tik svečiais musulmoniškoje šalyje, o sukilėliai, tarp kurių nemažai islamistų fundamentalistų grupuočių, į juos žiūri kaip į bedievius ir nekenčiamo režimo sąjungininkus. Arabų pavasaris daugeliui Artimųjų Rytų krikščionių atnešė žvarbą.
 
Sirijoje jau dvejus metus siaučia pilietinis karas tarp prezidento Basharo al-Assado valdžios ir sukilėlių. Tokiomis sąlygomis saugus nesijaučia niekas, o šią vasarą netgi pranešta apie cheminio ginklo panaudojimą. Tačiau krikščionių mažumos lyderiai sako jaučiantys ir papildomą grėsmę iš sukilėlių pusėje kovojančių islamistų, rašo GlobalPost.com.
Šiame regione krikščionys ir musulmonai gyveno vieni šalia kitų daugybę šimtmečių. Tačiau pastaruoju metu radikalios islamistų grupuotės kai kuriose neramumų apimtose šalyse, tokiose kaip Egiptas, Tunisas ar Libija, ėmė puldinėti krikščionis su vis intensyvesne jėga.
Ekstremistų grupuotės nuolat apšaudo krikščionių gyvenamus rajonus Damaske, o savo kontroliuojamose teritorijose juos grobia ir reikalauja išpirkos.
Ekstremistų grupuotės nuolat apšaudo krikščionių gyvenamuosius rajonus Damaske, o savo kontroliuojamose teritorijose juos paprasčiausiai grobia ir reikalauja išpirkos.
Pasak GlobalPost.com, Sirijoje krikščionis grobia ir prezidentą B.al-Assadą remiantys kovotojai.
Iš 22,5 mln. Sirijos gyventojų apie dešimtadalį sudaro krikščionys – stačiatikiai ir katalikai. Kiekviena iš šių bendruomenių čia atėjo skirtingai keliais.
Į Siriją po genocido Osmanų imperijoje 1915 metais pabėgo krikščionys armėnai. Jiems dabartinis pilietinis karas yra dviguba tragedija.
Pasak Armėnų bažnyčios vyskupo Armasho Nalbandiano, per dvejus metus iš Sirijos pabėgo apie trečdalis iš 120 tūkst. armėnų bendruomenės.
Po 1915-ųjų jie čia buvo susikūrę naują gyvenimą, pastatę mokyklas, sukūrę verslus ir bažnyčias. „Praėjus 95 metams mes vėl kenčiame, – sako vyskupas. – Mums sunkiau nešti šį kryžių.“
Krikščionys kenčia nuo sukilėlių ir dėl savo politinių pažiūrų, sako katalikų labdaros „Caritas“ vadovas Libane, tėvas Simonas Faddulas.
Anot tėvo S.Faddulo, dalis krikščionių pabėgėlių Libane yra Sirijos valstybės tarnautojai. Kiti gali turėti ryšių su kariais arba žvalgybos tarnybų nariais. Tad jiems gresia persekiojimas dėl jų ryšių su vyriausybe: „Jie nuolat gyvena baimėje, krikščionys moka savo krauju.“
Vyrauja nuomonė, kad Sirijos krikščionys yra labiau pasiturintys už sunitų daugumą, todėl juos neretai grobia išpirkos reikalaujantys nusikaltėliai.
Mokėti tenka ir pinigais. Neseniai vienas 20-metis studentas Damaske buvo pagrobtas dienos metu, priešais savo universitetą.
Netrukus jo tėvas sulaukė skambučio ir iš jo buvo pareikalauta išpirkos JAV doleriais. Kaip sako pagrobtojo vaikino dėdė Hagopas, kuris yra universiteto dėstytojas ir B.al-Assado režimo rėmėjas, „jie įsivaizduoja, kad visi krikščionys yra turtingi“.
Pastaraisiais mėnesiais Damaske dėl išpirkos pagrobta dešimtys krikščionių, sako pavardės atskleisti nenorintis Hagopas ir kiti bendruomenių lyderiai. Vyrauja nuomonė, kad krikščionys yra turtingesni nei musulmonų sunitų dauguma. Basharo al Assado ir jo tėvo Hafezo al Assado režimas, kuris skatino pasaulietinės visuomenės plėtrą, jie jautėsi pakankamai saugūs.
Pagrobtojo 20-mečio šeima galiausiai susiderėjo dėl išpirkos ir vaikinas buvo paleistas, sako jo dėdė Hagopas. Šeima taip ir nesužinojo, kas buvo jo pagrobėjai. Hagopo manymu, tai galėjo būti sukilėliai arba šiaip nusikaltėliai. Pasak „Human Rights Watch“, sukilėliai dažnai grobia civilius gyventojus savo kontroliuojamose teritorijose.
„Tačiau labiausiai mus gąsdina, kad pagrobimus organizuoja liaudies komitetai“, – sako jis. Šie komitetai – tai vyriausybės šalininkų būriai, kurie pernai įtraukti į Nacionalines gynybos pajėgas. Šių būrių narius valdžia aprūpina alga, unifromomis ir ginklais.


15min.lt
2013-12-28