Projektas dėl viešojo sektoriaus darbo trukmės apskaitos įsibėgėja

socialinis-dialogas Rugsėjo pradžioje Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos atstovai – LTPF patarėjas Artūras Černiauskas, Nacionalinės pasienio pareigūnų profesinės sąjungos pirmininkas Rimantas Liepa ir LTPF atstovas Vilniaus pataisos namuose Darius Čekavičius dalyvavo tarptautinio projekto „Engaged“ renginyje Skopje, Makedonijoje.


Projekto, kuriame dalyvauja Lietuva, Ispanija, Italija, Serbija, Lenkija ir Makedonija, tikslai – išnagrinėti darbo laiko trukmę ir apskaitą skirtingų šalių viešajame sektoriuje bei ieškoti veiksmingų būdų, kaip, pasitelkiant socialinę patnerystę, tobulinti procesus. Jį planuojama pabaigti 2020 m. gale.

„Kalbame apie švietimo, sveikatos priežiūros, statutines įstaigas. Analizuojame, kaip apskaičiuojamas darbo laikas, kokia įprasta jo trukmė ES narėse ir kandidatėse. Mūsų galutinis siekis – pateikti siūlymus Europos Sąjungos institucijoms bei prisidėti formuojant ES gaires“, – paaiškina A. Černiauskas.

Dabartinis, pirmasis, projekto etapas – dalijimasis patirtimi ir dalyvaujančių šalių viešojo sektoriaus darbo apskaitos pristatymas. Taip pat – teisės aktų, reglamentuojančių darbo apskaitą, analizė.

Pasak A. Černiausko, išlindo įvairių skirtumų. Pavyzdžiui, jėgos struktūros Italijoje ir Ispanijoje įprastai dirba 35 valandas per savaitę, t. y. trumpiau nei Lietuvoje. Antra vertus, buvusios Jugoslavijos šalyse savaitinė darbo trukmė biudžetiniame sektoriuje ilgesnė. Būna, kad kai kuriose jų pažeidinėjamos darbo apskaitos taisyklės ir poilsio bei šventines dienas norima užskaityti kaip pareigūnų atostogų dienas.

Kaip atrodo Lietuva? Jei lyginamės su Serbija ar Makedonija, mūsų situacija palankesnė, bet, jei su Italija ar Ispanija – esame prastesnėje padėtyje. Pastarosiose darbo laikas trumpesnis bei griežčiau reglamentuotas. Lenkijos situacija panaši.

Tiesa, socialinės partnerystės apraiškos, kai darbo laikas švietime, sveikatos priežiūroje, statutinėse įstaigose reglamentuojamas kolektyvinėse sutartyse, Nacionaliniame kolektyviniame susitarime numatyta papildomų laisvų dienų, skirtų darbuotojų mokymuisi, laikytinos teigiamais pavyzdžiais. Beje, lietuviški „mamadieniai“ ir „tėvadieniai“, vaiko priežiūros atostogos irgi teigiamai nustebino kolegas iš kitų šalių – ypač dėl jų apmokėjimo ir palyginti ilgesnės atostogų trukmės.

„Mūsų, kaip Lietuvos, pozicija yra ta, kad išskiriame tam tikras viešojo sektoriaus darbuotojų grupes, kur vertėtų numatyti lengvatų. Sakykime, mūsų nuomone, šeimoms, auginančioms vaikus, reikėtų lankstesnio darbo grafiko, kad pavyktų geriau derinti darbą ir šeimynines pareigas, – sako A. Černiaukas. – Taip pat svarstome, ar nebūtų protinga pasekti kai kurių kitų valstybių pavyzdžiu ir mažinti savaitinę darbo trukmę. Sakykime – statutinių įstaigų pareigūnams. Skandinavai eina prie laiko trumpinimo ir galvoja apie 36 valandų darbo savaitę (aišku, paliekant tokį patį darbo užmokestį), Lietuvai gal kol kas užtektų trumpinimo pora valandų – iki 38.”

 
LTPF naraiai


LTPF informacija
2019-09-16